Asset Publisher
Czerwony szlak pieszy na Jelenią Górę
Długość szlaku wynosi ok. 10 km a marszruta zajmuje ok. 3 godz. Szlak czerwony jest pętlą; można go przejść w kierunku Jeleniej Góry bądź Kamiennych Mostów. Na niektórych odcinkach łączy się ze szlakiem żółtym oraz leśną ścieżką edukacyjną „Wokół Rezerwatu”.
Opis szlaku (kierunek: Jelenia Góra – Kamienne Mosty):
Ze stacji kolejowej Bożepole Wielkie udajemy się na przejazd kolejowy i dalej w kierunku południowym. Znakowany szlak rozpoczyna się przy lesie. Idziemy 500 m skrajem lasu, po czym skręcamy w lewo zgodnie z tablicami: „Leśniczówka Paraszynek" i „Pole biwakowe". Przemieszczamy się południowym skrajem Pradoliny Łeby z widokiem na wieś Bożepole i wzgórza wznoszące się na przeciwległym krańcu Pradoliny. Przy leśniczówce skręcamy w prawo i dochodzimy do wiaty położonej na polu biwakowym.
Po wcześniejszym uzgodnieniu z leśniczym Leśnictwa Paraszynek (tel. 58 678 97 15 lub 500 181 512) istnieje możliwość skorzystania z wiaty lub rozpalenia ogniska.
Idziemy dalej na południe, malowniczymi wąwozami wspinamy się na wierzchołek Jeleniej Góry. Na krótkim odcinku przechodzimy przez rezerwat przyrody „Paraszyńskie Wąwozy".
Rezerwat „Paraszyńskie Wąwozy" został utworzony w 2001 roku dla ochrony bardzo licznych jak na ten rejon kraju źródlisk i związanej z nimi roślinności a także rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt. Ciekawostką jest występowanie roślin o charakterze podgórskim takich jak podrzeń żebrowiec, widłak wroniec czy zachyłka oszczepowata. Osobliwością świata zwierząt jest salamandra.
W lewo odchodzi szlak żółty, omijający wierzchołek. My wspinamy się jeszcze parę kroków, po czym skręcamy w lewo. Znajdujemy się na kulminacji tzw. Moreny Rozłazińskiej tuż obok wierzchołka Jeleniej Góry. Za nami najdłuższe podejście.
Jelenia Góra – 221 m n.p.m. jest najwyższym wzniesieniem Nadleśnictwa Strzebielino. Teren ten tworzył ustępujący lądolód skandynawski i jego wody roztopowe, pozostawiając liczne wąwozy, jary, pagórki i źródliska. Z punktu widokowego w kierunku północnym i wschodnim roztacza się piękna panorama na Pradolinę Łeby a w kierunku północno-wschodnim w głębi widać Pradolinę Redy. Różnica wzniesień pomiędzy dnem doliny a wierzchołkiem wynosi 170 m.
Szlak schodzi w dół, łącząc się na krótko ze szlakiem żółtym. Idziemy niecałe 2 km w kierunku południowo-wschodnim. Dochodzimy do śródleśnej enklawy.
Tu możliwe jest zejście do Paraszyna (prosto przez enklawę a potem w lewo, ok. 1 km) i dalej do Strzebielina (PKP, PKS, sklepy – następne 4 km).
Przed szlabanem skręcamy w prawo i nad brzegiem lasu idziemy w stronę południowo- zachodnią.
Po ok. 15 min. przy paśniku rozpoczyna się szlak zielony, prowadzący przez Kamienne Mosty i Szady Dąb do Bożegopola. Jest to dłuższa lecz bardzo ciekawa możliwość powrotu do punktu wyjścia.
Szlak czerwony wspina się lekko pod górę. Na grzbiecie dywany mchu zachęcają do odpoczynku, tym bardziej, że przed nami już tylko zejście. Na początku bardzo strome a potem łagodne doprowadza nas do rozwidlenia dróg. Kierujemy się w prawo i wkrótce dochodzimy do drogi publicznej Bożepole – Jeżewo. Do końca szlaku i stacji PKP w Bożympolu już niecałe pół godziny.