Aktualności
Tygrzyk paskowany – mieszkaniec ciepłych łąk
Tygrzyk paskowany – mieszkaniec ciepłych łąk
Spokrewniony z pospolitym krzyżakiem, jeden z największych krajowych pająków. Kiedyś skrajnie nieliczny, dziś dość powszechnie zasiedla ciepłe i słoneczne łąki. Lato to pora jego godów.
Rozpoznanie samicy tygrzyka paskowanego (Argiope bruennichi) nie powinno sprawiać żadnego problemu – jest to duży pająk o długości ciała nawet 2,5 cm o jaskrawożółtym odwłoku poprzecinanym czarnymi pasami. Głowotułów pokryty gęstym szarym włosiem jest zaopatrzony w 4 pary oczu. Samiec jest zdecydowanie bardziej niepozorny, generalnie srebrzystoszary i znacznie mniejszy – osiąga długość 0,7 cm.
W lipcu i sierpniu w pogodne dni mają miejsce tygrzykowe gody. Samce muszą zachować wtedy szczególną ostrożność, gdyż po kopulacji często są atakowane i zjadane przez samice. Miesiąc po złożeniu jaj wylegają się młode pajączki, ale na wszelki wypadek pozostają w bezpiecznym kokonie, który opuszczają dopiero w ciepłe majowe dni.
Tygrzyk paskowany należy do grupy pająków budujących sieć. Choć jest ona pokaźnych rozmiarów, potrafi zbudować ją nawet w ciągu godziny. Charakterystycznym elementem pajęczyny jest zygzakowaty splot, mający za zadanie wzmocnić całą sieć. Taka konstrukcja ma swoje uzasadnienie, gdyż tygrzyki polują na duże owady, głównie na muchy, koniki polne, ważki i motyle.
Jest zdecydowanie ciepłolubny i jeszcze 200 lat temu można było go spotkać jedynie w krajach śródziemnomorskich. Przez lata rozszerzył zasięg swojego występowania, dziś jego populacja w Polsce jest na tyle duża, że od 2011 roku nie podlega już nawet ochronie gatunkowej. Preferuje otwarte i nasłonecznione łąki. I tu zła wiadomość dla tych, którzy nie przepadają za pająkami – ich zagęszczenie na takiej łące jest duże i średnio może wynosić nawet 3 osobniki na 1 m2.
Podobnie jak inne pająki potrafi przemieszczać się wraz z wiatrem przy pomocy wypuszczonej przędzy, ale nie robi tego w porze babiego lata, lecz wiosną po wyjściu z kokonu.
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
PRACUJEMY W ZGODZIE Z NATURĄ!