Asset Publisher Asset Publisher

Czerwony szlak rowerowy Pradoliną Łeby

Szlak czerwony prowadzi z Lęborka do Orlapółnocnym skrajem Pradolin rzek Łeby i Redy. Biegnie przez tereny Nadleśnictw: Lębork i Strzebielino.

Niniejszy opis dotyczy lęborsko-strzebielińskiego odcinka. Na pierwszych 30 km czyli do wsi Zielnowo jest to bardzo widokowy i łatwy szlak, biegnący północnym skrajem Pradolin: Łeby i Redy. Świetnie nadaje się na rodzinne, spacerowe wycieczki. Oznakowany jest dwukierunkowo. Dla rowerzystów wyposażonych w liczniki podajemy szacunkową odległość od punktu „0" czyli od kamiennych kręgów w Lęborku. A oto opis szlaku:

Z dworca PKP w Lęborku wyruszamy w prawo ul. Dworcową. Droga sama wyprowadza nas w lewo, po czym na rozwidleniu skręcamy w prawo. Na drogę główną skręcamy również w prawo. Tak oto po 2 km ul. Gdańska wyprowadza nas z Lęborka oraz na naszą trasę. Pod tablicą „Kamienne kręgi" zerujemy liczniki i wyruszamy na zasadniczy szlak. Zachęcamy jednak do odwiedzenia wspomnianego miejsca.


Foto: Pradolina Łeby z BismarkówKamienne kręgi zostały ustawione w Parku Chrobrego w miejscu, gdzie znaleziono duże promieniowanie zdrowej energii. Ułożone są zgodnie z kierunkami świata, przesileniem letnim i zimowym, w myśl tradycji sprzed kilku tysięcy lat. Średnica dużego kręgu wynosi 20 m. W pasie między zewnętrznym a wewnętrznym kręgiem występuje polaryzacja lewoskrętna, oczyszczająca z negatywnej energii. W wewnętrznym kręgu działa polaryzacja prawoskrętna, ładująca organizm pozytywną energią. Tak doładowani wyruszamy na szlak!

(0 km) Zjeżdżamy asfaltem w dół, by po 1,3 km przed mostem skręcić w lewo (UWAGA NA SAMOCHODY!!!). Tu rozpoczyna się nasza sielanka.Foto: Pradolina Łeby w okolicach wsi Bożepole Przez najbliższe 30 km będziemy jechać skrajem lasu z pięknymi widokami na rozległą Pradolinę Łeby a później Redy. Na rozwidleniu dróg (3,5 km) skręcamy w prawo. Po ok. 5 km od początku szlaku opuszczamy gościnne tereny Nadleśnictwa Lębork i wjeżdżamy do Nadleśnictwa Strzebielino. Drogą asfaltową wjeżdżamy do wsi Łęczyce.                               

     
Łęczyce to wieś gminna. Znajduje się tu również ośrodek zdrowia, posterunek policji, stacja kolejowa oraz liczne sklepy. Do wsi należy skręcić w prawo.

My jednak na skrzyżowaniu jedziemy prosto (uwaga na samochody !!!).

Po pewnym czasie w głębi po lewej mijamy leśniczówkę Świetlino (15,5 km). Docieramy do wsi Chmieleniec (16,5 km). Jeszcze przed zabudowaniami skręcamy w lewo a zaraz potem w prawo, by opłotkami ominąć wieś.
 

Foto: Opłotkami wsi Chmieleniec

Tu możliwy jest zjazd asfaltem do wsi Bożepole (2 km, stacja kolejowa, sklepy).

Mijamy leśniczówkę Chmieleniec i jedziemy dalej na wschód. Na przeciwległym skraju doliny widoczne są najwyższe wzgórza tej okolicy z ich kulminacją na Jeleniej Górze 221 m n.p.m. Charakterystyczne zbocze bardziej na wschód to tzw. Bonanza. Po ok. 5 km Pradolina Łeby łączy się z Pradoliną Redy. W tym też miejscu wjeżdżamy w bardzo malowniczy teren zwany „Bismarkami".

 

Tzw. Bismarki

W zasadzie nazwa ta jest nieco mylna, gdyż wsie Bismark Dolny i Bismark Górny położone były bardziej na północ czyli w miejscu obecnej Brodnicy Dolnej i Górnej. Zwyczajowo miejscowa ludność nazywa „Bismarkami" również tereny położone na północ od wsi Strzebielino.
                                                                           

Kluczymy wśród pól i lasów. Skręcając w prawo przecinamy dolinę. Po chwili przy przydrożnym krzyżu skręcamy ponownie w prawo (21,3 km) i kierujemy się w stronę wsi Strzebielino. Dojeżdżamy do zabudowań i na asfalcie skręcamy w lewo (23,6 km).

Foto: Przed wsią Strzebielino
Jedziemy przez Strzebielino Wieś (sklep). Po ok. 500 m skręcamy ostro w lewo.

Tu możliwy jest zjazd do centrum wsi Strzebielino (ok. 1 km). W tym celu nie skręcamy w lewo, tylko dalej asfaltem i kostką lekko w prawo. We wsi liczne sklepy, stacja kolejowa, restauracje i bary.

Pagórki po lewej stronie to nadal tzw. „Bismarki", po prawej rozciąga się rozległa Pradolina Redy a w głębi wzgórza tzw. moreny luzińskiej.

(28.8 km) Dojeżdżamy do maleńkiej wsi Zielnowo i tu skręcamy w prawo w aleję topolową. W tym miejscu przecinamy rozległą Pradolinę Redy i dojeżdżamy do niewielkiej wsi Zelewo. Z początku jedziemy prosto a potem (31,5 km) w lewo. Na polach skręcamy w prawo (32,2 km) i po 400 m dojeżdżamy do asfaltu. Przejeżdżamy go prosto i zaczynamy wspinać się pod górę do wsi Góra. Wjeżdżamy do wsi (35,0 km) od strony szkoły.

Góra Pomorska to bardzo stara wieś. Parafia Góra została założona już w 1138 roku. We wsi znajduje się neobarokowy kościół z 1911 r. z wyposażeniem ze starej świątyni. Obok kościoła usytuowany jest budynek dawnego zboru ewangelickiego. We wsi od strony Zelewa znajduje się stary dwór i zaniedbany park podworski.

Foto: Widoki ze szlaku
Wieś przejeżdżamy asfaltem a potem przez las docieramy do drogi głównej (37,1 km). Tu skręcamy w prawo. Ten odcinek polecamy waszej szczególnej ostrożności ze względu na duży ruch samochodowy!!! Po 800 m zgodnie z drogowskazem skręcamy w lewo i dalej polną drogą dojeżdżamy do wsi Orle (39,8 km).
Tu kończy się szlak znakowany przez Nadleśnictwo Strzebielino.