Asset Publisher
Czarny szlak rowerowy Łącznikowy
Jest to 10-kilometrowy szlak, pozwalający ominąć najtrudniejszy terenowo odcinek szlaku niebieskiego i skrócić go o ok. 6 km. Rozpoczyna się przy skrzyżowaniu szlaków na drodze Bożepole – Jeżewo (16,6 km szlaku niebieskiego), a kończy na „Bruku Barłomińskim" (32,6 km szlaku niebieskiego), bądź odwrotnie – jest bowiem dwukierunkowy. Jest to łagodny szlak, biegnący wzdłuż bądź w poprzek Pradoliny Łeby. Polecamy go tym, którym wspinaczka po bardzo trudnym, górskim odcinku szlaku niebieskiego nie sprawia przyjemności a wizyta w Paraszynie lub w Porzeczu nie jest koniecznością.
Szlak czarny: szlaban – bruk barłomiński
Opis szlaku
(0 km) Wyruszamy ze skrzyżowania szlaków rowerowych przy drodze Bożepole Wlk. – Jeżewo w dół tj. w stronę Bożegopola. Dojeżdżamy do skraju lasu, tu skręcamy w prawo (1,2 km) i dalej jedziemy południowym brzegiem Pradoliny Łeby. Mijamy po prawej stronie leśniczówkę Paraszynek (2,5 km) i dalej klucząc nieco wśród lasów i pól wyjeżdżamy w dolinę. Tu na polu (4,6 km) odbijamy w prawo. Po chwili przejeżdżamy pod górą zwaną Bonanzą.
Jest to jedno z najbardziej stromych zboczy na terenie Nadleśnictwa Strzebielino. Nazwa pozostała po jednym z polowań zbiorowych, kiedy to „...strzelano jak na Bonanzie...". Zaraz potem skręcamy w lewo. ( 6,4 km).
Przecinamy Pradolinę Łeby w jej chyba najbardziej malowniczym miejscu. Przed nami jaz (6,8 km), którym przekraczamy rzekę. Ciche i przytulne miejsce zachęca do krótkiego odpoczynku. Po bardzo stromej lecz krótkiej wspinaczce możemy przez chwilę podziwiać przełom Łeby w jego najbardziej malowniczym miejscu. Zaraz potem skręcamy w lewo i leśnymi drogami docieramy do asfaltu Strzebielino – Paraszyno (7,7 km).
Tu możliwy jest zjazd do Strzebielina (ok. 2 km, PKP, PKS, sklepy, restauracje, bary).
Przecinamy asfalt i tzw. „Brukiem Barłomińskim" pniemy się spokojnie pod górę. Skąd wzięła się nazwa, będziemy mogli przekonać się na 10 kilometrze, gdzie nasz szlak kończy się, łącząc się ze szlakiem niebieskim.