Asset Publisher Asset Publisher

Trasa biegowa "Wolność jest w naturze"

Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe  podjęły inicjatywę wytyczenia 25 ścieżek biegowych dla uczczenia 25 rocznicy transformacji ustrojowej i pierwszych częściowo wolnych wyborów do sejmu 4 czerwca 1989 roku. 

Jedna z nich powstała na terenie Nadleśnictwa Strzebielino.

Nasza trasa jest pięciokilometrową pętlą. Rozpoczyna się i kończy w Luzinie przy ul. Wilczka, gdzie znajduje się miejsce postoju pojazdów i system wiat. (E 18º5´58,59´´ N 54º34´38,73´´)

 Trasa doskonale nadaje się  nie tylko do biegania ale także do spacerów, joggingu, nordic walking czy jazdy na biegówkach.

Prowadzi głównie przez bory sosnowe, jedynie w zachodniej części zahacza o starodrzew bukowy.

Na trasie spotkamy:

  • wiele urządzeń do ćwiczeń ogólnorozwojowych,
  • dwa kamienne obeliski ( jeden poświęcony pamięci poległych żołnierzy,  drugi -     błogosławionemu ks.  Jerzemu Popiełuszce)
  • punkt widokowy z przepiękną panoramą na Strzebielino i Charwatynię.
  • mielerz, w którym wypalano drewno na węgiel drzewny
  • ciekawostkę hodowlaną - niezwykłe stuletnie dęby,  które posadzono rzędowo naprzemiennie z sosną, dzisiaj  bliżej pod względem wielkości drzew  dwudziestoletnich niż stuletnich drzew. Wiek dębów można było potwierdzić dzięki badaniom dendrometrycznym.
  • punkty kontrolne do uprawiania orienteeringu w ramach Zielonego Punktu Kontrolnego

Trasa jest charakterystycznie oznakowana. Na parkingu znajduje się tablica z mapą, na której znajduje się przebieg ścieżki. Na trasie jest jeszcze druga tablica „Trenuj w lesie" z propozycjami różnych ćwiczeń.

Otwarcie naszej trasy biegowej "Wolność jest w naturze" odbyło się 11.10.2014 roku.