Asset Publisher
Arboretum przy siedzibie nadleśnictwa
Miejsce pełne pięknych i niezwykłych roślin.
Obiekt powstał w 1998 roku na powierzchni 1,23 ha według projektu opracowanego przez dr inż. Urszulę Nawrocką- Grześkowiak. Posadzono wówczas większość ze 140 planowanych gatunków i odmian drzew i krzewów krajowych i aklimatyzowanych. W latach 2003-2004 powiększono park do 1,73 ha i wyposażono go w urządzenia służące do rekreacji ( wiata, ławki, miejsce na ognisko) oraz tabliczki z opisami gatunków i odmian drzew i krzewów. W 2015 roku przyłączono kolejny fragment w części wschodniej. Obecnie cały park ma powierzchnię 3,46 ha.
Z ciekawszych gatunków, które możemy zobaczyć w arboretum są: miłorząb chiński (Ginko biloba) i metasekwoja chińska ( Matasequoia glybtostroboides). Miłorzab chiński to przykład żywej skamieliny, którą znano z jurajskich osadów liczących 180 mln lat. Gatunek ten, jako żywa roślina został odkryty w Japonii dopiero w 1690 r. Podobna jest historia metasekwoi chińskiej. Uważana ją za wymarłą przed kilkunastoma milionami lat została jako żywe drzewo odkryta dopiero w 1941roku w pobliżu chińskiej świątyni. W luzińskim arboretum zobaczyć można zarówno gatunki egzotyczne, jak tulipanowca amerykańskiego – drzewo o oryginalnych liściach i kwiatach, kolkwicję chińską, katalpę jak i te spotykane w polskich lasach np. lipy, jawory, jarzęby, dęby, brzozy czy gatunki chronione, jak sosna górska, jarząb szwedzki i cis pospolity. Zgodnie z założeniami park- arboretum spełnia rolę terenu rekreacyjnego i edukacyjnego dla mieszkańców Luzina i okolic.
Wstęp na teren arboretum jest wolny. Korzysta z tego co roku kilkaset osób. Dla zorganizowanych grupy dzieci i młodzieży, organizujemy zajęcia przyrodnicze. Dzieci poznają min. cechy różniące liście poszczególnych gatunków drzew, oraz owoce i nasiona. Uczą się cech charakterystycznych umożliwiających rozpoznanie i nazwanie podstawowych gatunków drzew liściastych i iglastych. Jako, że przyjeżdżają do arboretum kilka razy w roku mogą też obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie wraz ze zmianą pór roku.
Telefon kontaktowy: +48 58 678 20 78 wew.105