Asset Publisher Asset Publisher

Żywotnik olbrzymi – egzotyczny gość w naszych lasach

Drzewa naszych lasów

Wędrując po rozległych buczynach Leśnictwa Góra w oddziale leśnym nr 31a natknąć się możemy na dwie niewielkie kępy egzotycznych drzew. Jest to żywotnik olbrzymi (Thuja plicata), gatunek nietypowy dla naszych lasów. Jego ojczyzną jest zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej.

Jest to drzewo iglaste z rodziny cyprysowatych. W swojej ojczyźnie osiąga wysokość 60-65 m, natomiast rosnący u nas jest o połowę niższy. Wytwarza drewno lekkie i jasne o czerwonawym zabarwieniu. Jego specyficznie spękana kora pozawala łatwo zauważyć, że to gatunek nietypowy dla tutejszych okolic.

Żywotnik olbrzym sadzony jest zwykle jako drzewo ozdobne. Pojawił się też w niektórych rejonach na powierzchniach badawczych np. w Arboretum Wirty koło Starogardu Gdańskiego. Skąd wziął się w naszym lesie dokładnie nie wiemy, możemy jedynie przypuszczać, że posadził go jakiś leśnik-pasjonat. Miało to miejsce ok. 75 lat temu, gdyż na tyle szacuje się wiek naszych egzemplarzy. Wiemy też, że czuje się tu dobrze a ostatnio zaczął nawet odnawiać się naturalne. Czy może oznaczać to, że zwiększy swój areał występowania?

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!