Asset Publisher Asset Publisher

W końcu przyszła wiosna

Fenologiczne pory roku

Bardzo powoli, jakby mocno ociągając się, w końcu przyszła wiosna. Temperatury nie rozpieszczają, więc pojawia się powoli, jakby nieśmiało. W fenologii o tej pierwszej mówi się, że to wczesna wiosna. Trwa zwykle od połowy kwietnia do połowy maja. To czas, kiedy w przyrodzie dzieje się najwięcej,  następuje wręcz eksplozja życia i rozwoju.

Rośliny zielne dna lasu wykorzystują nieograniczony dostęp światła. Kwitną łany przylaszczek, zawilców, fiołków i szczawiku zajęczego. Zakwitają poziomki, które za jakiś czas dadzą nam pierwsze leśne owoce. Na łąkach pojawiają się kwitnące pierwiosnki lekarskie. Pod koniec tego okresu pojawią się też niepozorne kwiaty borówki czernicy zwanej powszechnie jagodą.

Na dnie lasu zakwita szczawik zajęczy (Fot. J. Kuczyńska)

Wczesna wiosna to również pora kwitnienia wielu gatunków drzew. Jako pierwsze wypuszczają swoje kwiaty modrzewie. Zakwitają sady – jabłonie, grusze, czereśnie i wiśnie obsypane są białym kwieciem. I w lesie można spotkać takie białe obłoczki – to pozostałości po starych sadach przy nieistniejących już osadach, bądź drzewa, które leśnicy posadzili z myślą o leśnej zwierzynie. Charakterystyczne dla tej pory roku jest też kwitnienie czeremch zwyczajnej.

Kwitnący modrzew (Fot. J. Kuczyńska)

Rozwijają się liście na drzewach, pierwsze na brzozach i wierzbach w postaci zielonych obłoczków zawieszonych tuż nad ziemią. Potem zazielenią się buki, graby, w końcu dęby, klony i pozostałe gatunki. Las staje się coraz bardziej zielony a pagórki i wąwozy okryje wkrótce zielona ściana liści.

Brzozy i wierzby przypominają zielone obłoczki (Fot. J. Kuczyńska)

Wczesna wiosna to okres najliczniejszych ptasich powrotów a cała okolica wypełniona jest rozmaitym śpiewem. Pokrzewki, pierwiosnek, piecuszek, świstunka, świergotek drzewny, muchołówki, kukułka, pleszka, makolągwa, słowiki, derkacz – długo by jeszcze wymieniać. Wszystkie spieszą się, by zająć jak najlepsze miejsce na gniazdo i szybko przystąpić do jego budowy. Wkrótce pojawią się tam jajeczka a po 2-3 tygodniach pisklęta.

Do godów przystępują również żaby. Wiele leśnych bajorek wypełni się żabim skrzekiem.

Wczesna wiosna to pora żabich godów (Fot. J.Kuczyńska)

Choć po ponurej zimie najbardziej wyczekiwane jest przedwiośnie, to chyba jednak wczesna wiosna jest dla wielu tą ulubioną porą roku.