Asset Publisher Asset Publisher

Pełnia lata

Fenologiczne pory roku

Pełnia lata, kolejna w kalendarzu fenologiczna pora roku, zwykle obejmuje lipiec, sierpień i początek września. Jest to zatem jedna z dłuższych pór roku. Jej początek wyznaczają kwitnące lipy.

Lipa drobnolistna to ulubione drzewo leśników – jako gatunek domieszkowy podnosi różnorodność i bogactwo lasu, jej opadłe liście znacząco przyczyniają się do powstawania próchnicy a co więcej, przyspieszają rozkład takich liści jak bukowe czy dębowe. Nie do przecenienia jest też miód lipowy, tak często goszczący na naszych stołach.

Pełnia lata to czas dojrzewania owoców (Fot. J. Kuczyńska)

Lato to czas żniw i dojrzewania. Pojawia się wiele owoców, w lesie to głównie maliny, jeżyny i borówki czernice zwane powszechnie jagodami. Zbieramy je bardzo chętnie, gdyż ich dobroczynne właściwości są nie do przecenienia. Dojrzewa też bez czarny, kolejna roślina z grupy chętnie zbieranych na soki. W lesie pojawia się coraz więcej gatunków grzybów, nie tylko jadalnych, ale również trujących. Nie niszczmy tych, których nie zbieramy, gdyż każdy z nich pełni jakąś funkcję w przyrodzie.

Nie niszczmy grzybów, których nie zbieramy, gdyż wszystkie pełnią jakąś rolę w przyrodzie (Fot. J. Kuczyńska)

Z każdym tygodniem na polach i w lasach milknie ptasi śpiew. Niektóre gatunki już pod koniec lipca rozpoczną swoją wędrówkę na południe. Z czasem znikną z naszego otoczenia kolejne i kolejne.

Ze złożonych wcześniej jajeczek wylęgają się liczne gąsienice. Przebywają w koronach drzew lub na roślinach zielnych, objadając całe igły i liście. Masowe pojawienie się tych owadów może doprowadzić do całkowitego zniszczenia dużych połaci lasu. W lipcu słychać jeszcze nieustający brzęk owadów, lecz w sierpniu przyroda milknie. Jedynie w ciepłe popołudnia słychać granie świerszczy.

Gąsienica owada z rodziny miernikowcowatych (Fot. J. Kuczyńska)

Dnia ubywa a poranki stają się chłodniejsze, spowite delikatna mgiełką. Na trawach i ziołach pojawiają się niebywałe ilości pajęczyn. Zwykle w sierpniu, a nie jak wskazuje nazwa we wrześniu, zakwitają pierwsze wrzosy. Powoli zbliża się jesień.