Asset Publisher Asset Publisher

Nowa wieża na Jeleniej Górze

Czy widok z dawnego punktu widokowego jest wciąż taki sam?

Gdy jakiś czas temu decydowaliśmy się na rozbiórkę starej wieży widokowej na Jeleniej Górze, wzbudzało to wiele naszych wątpliwości i oporów, gdyż nie wyobrażaliśmy sobie tego miejsca bez punktu widokowego. Myśl o odtworzeniu wieży była ciągle obecna, skutkiem czego w tym roku stanęła tam nowa i solidna konstrukcja. Nie jest może wysoka, ale w połączeniu z odsłoniętym terenem daje rozległy widok w kierunku północnym i wschodnim.

Wieś Bożepole z Jeleniej Góry (Fot. J. Kuczyńska)

Co zatem można zobaczyć? Przed nami a raczej pod nami rozpościera się szeroka pradolina rzeki Łeby, w której położone są wsie Bożepole Wielkie i Małe. Bardziej na zachód widać dużą farmę wiatraków w okolicach Zwartowa. Przesuwając wzrokiem po grzbiecie lasu w kierunku północnym a może lekko północno wschodnim w oddali widać kolejną farmę wiatraków a obok wieżę widokową w Gniewinie zwaną Kaszubskim Okiem. Dalej na prawo ciągnie się malownicza pradolina rzeki Redy a nad nią pasmo wzgórz zwanych Bismarkami. W dole wśród lasów widać zabudowania wsi Strzebielino. W kierunku wschodnim roztacza się piękny widok na wzgórza otaczające pradolinę Łeby w okolicach wsi Paraszyno – Porzecze. Widok sięga dalej, wypatrzeć można nawet wieżę przekaźnikową koło Chwaszczyna.

Z wieży widokowej widać nawet „Kaszubskie Oko” (Fot. J. Kuczyńska)

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Jelenia Góra jest najwyższym wzniesieniem w Nadleśnictwioe Strzebielino a jej wysokość to 221 m n.p.m.. Kolejną ciekawsotką jest fakt, że to właśnie tu występuje największa wysokość względna na Kaszubach – różnica poziomów pomiędzy dnem doliny Łeby a wierzchołkiem Jeleniej Góry sięga prawie 180 m. Kto chciałby się z tym zmierzyć i odwiedzić punkt widokowy może to zrobić w prosty sposób, gdyż z Bożegopola prowadzi tam czerwony szlak pieszy. Spod wiaty turystycznej, gdzie znajduje się obszerny parking, można też dojść zgodnie ze znakami ścieżki edukacyjnej, oznakowanej stylizowanym znakiem sowy. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników jednocześnie na wieży może przebywać do 7 osób.

W pierwszych dniach nowy punkt widokowy cieszył się sporym zainteresowaniem (Fot. J. Kuczyńska)