Asset Publisher
Jesion wyniosły
Drzewa naszych lasów
Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior L.) to jedno z najpotężniejszych drzew naszych lasów. Dorasta do 40 m wysokości i nierzadko góruje nad otaczającym go lasem. Stąd zapewne wywodzi się jego nazwa gatunkowa. Dożywa 200-300 lat. W Polsce jest jedynym naturalnie występującym jesionem.
Jest drzewem stosunkowo łatwo rozpoznawalnym. Nawet zimą w stanie bezlistnym można poznać go po czarnych, matowych i ułożonych nakrzyżlegle pączkach. Jego liście są duże, złożone z 7-11 listków.
Kwiaty jesionu wyniosłego, choć niepozorne, są łatwo zauważalne – to purpurowe wiechy, pojawiające się jeszcze przed rozwojem liści. Przekształcają się w charakterystyczne nasionka opatrzone pojedynczym skrzydlakiem. Z pewnością zna je każdy miłośnik przyrody.
Jest drzewem stosunkowo rzadko spotykanym w naszych lasach. Dzieje się tak za sprawą jego dużych wymagań co do siedliska. Lubi gleby żyzne i wilgotne, preferuje stanowiska ciepłe i jasne. Z tego względu najczęściej można go znaleźć w dolinach rzecznych w towarzystwie dębu i olszy. Bardzo cierpi z powodu późnych wiosennych przymrozków a zimą przy silnych mrozach przemarza. Dodatkowo od ok. 20 lat kondycja jesionu spada. Przyczyna nie jest do końca zbadana, prawdopodobnie jest to kompleks niekorzystnych czynników.
Drewno jesionu jest jednym z najtwardszych i najwyżej cenionych spośród naszych krajowych gatunków. Kiedyś wyrabiano z niego obręcze, koła, narty czy styliska do siekier, dziś cenione jest głównie jako okładzina do mebli i materiał na schody.
W przeszłości był szeroko stosowany w lecznictwie przy schorzeniach takich jak febra i żółtaczka, przy usuwaniu pasożytów jelitowych, kamieni nerkowych, gojeniu ran a także jako lek na ukąszenia żmii.
Jesion to symbol ognia, boskości, potęgi, sprawiedliwości i giętkości ale też potęgi i majestatu.
W horoskopie galijskim ludzie urodzeni pod znakiem jesionu (od 25.V do 3.VI i od 22.XI do 1.XII) potrafią zamienić marzenia w plany a te urzeczywistnić. Egzaltowani, lubiący wzbudzać podziw, humorzaści. Skrzętnie ukrywają choroby, niedostatki charakteru i kompleksy. Bywają nieostrożni, roztargnieni i naiwni. Czy można się z tym zgodzić? No nie wiem...
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
PRACUJEMY W ZGODZIE Z NATURĄ!