Asset Publisher Asset Publisher

Delikatny urok przetaczników

Z zielnika roślin leśnych

Lato to czas kwitnienia wielu roślin zielnych. Niektóre z nich, choć występują pospolicie a nierzadko są wręcz chwastami, posiadają swój niepowtarzalny urok. Warto zatrzymać się na chwilkę, by dostrzec ich delikatne piękno. Dziś przedstawiamy przetaczniki.

Przetaczniki to obszerna grupa roślin jednorocznych i bylin. W Polsce występuje ok. 40 gatunków, z czego niemała grupa to rośliny powszechnie spotykane np. przetacznik leśny, ożankowy, wiosenny, perski, trójlistkowy czy bobowniczek.  Ten ostatni posiada ciekawą nazwę łacińską a brzmi ona Veronica becca-bunga. Warto dodać, że łacińska nazwa Veronica  pochodzi od imienia św. Weroniki. W Średniowieczu wierzono, że w kwiatach przetaczników można dostrzec odbicie jej twarzy.

Przetacznik ożankowy (Fot. J. Kuczyńska)
Przetacznik ożankowy (Fot. J. Kuczyńska)

Bliższą prezentacje niektórych gatunków rozpoczniemy od przetacznika ożankowego (Veronica chamaedrys), wszak jest to roślina o kwiatach szczególnej urody. Niewielkie, o średnicy ok. 1 cm, barwy lazurowobłekitnej z ciemniejszymi żyłkami i jaśniejszym obrzeżeniem zwrócą uwagę każdego obserwatora. Jeśli gdzieś szukać odbicia twarzy św. Weroniki, to z pewnością właśnie w tych kwiatach. Nie dziwi więc fakt, że bywają uprawiane jako rośliny ozdobne.

Przetacznik leśny (Fot. J. Kuczyńska)
Przetacznik leśny (Fot. J. Kuczyńska)

W lesie najczęściej spotkamy przetacznika leśnego (Veronica officinalis). Jest to niewielka, bo zwykle dorastająca do kilkunastu centymetrów, roślina jednoroczna. Najczęściej porasta suche lasy, zręby i wrzosowiska. Przetacznik leśny wykorzystywany jest jako surowiec zielarski w dolegliwościach dróg oddechowych i przewodu pokarmowego.

Nie wszystkie przetaczniki są niewielkich rozmiarów. Na wilgotnych łąkach i przy brzegach wód rośnie przetacznik długolistny (Veronica longifolia). To okazała roślina osiągająca wysokość 140 cm. Jej kwiaty zebrane są w długie grona o barwie niebieskofioletowej. Z pewnością zwróciły uwagę każdego, kto miał okazję ją spotkać.

I jeszcze jedna ciekawostka – na wyższych wzniesieniach naszego nadleśnictwa spotkać można przetacznik górski (Veronica montana) który, jak nazwa wskazuje, jest gatunkiem zwykle występującym w górach.

 

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!