Asset Publisher Asset Publisher

Borówka brusznica

Czy wędrując zimą po lesie możemy spotkać typową dla lasu zieleń? Tak, oczywiście. Mowa tu o roślinach wiecznie zielonych czyli inaczej zimozielonych.

Jak sama nazwa wskazuje, są to rośliny, które nie zrzucają liści na zimę. W naszych lasach do grupy tej należą wszystkie rośliny iglaste z wyjątkiem modrzewia a także borówka brusznica, barwinek, bluszcz pospolity, jemioła i inne.

Kwiaty borówki brusznicy (Fot. J. Kuczyńska)

W zimowym lesie nierzadko widzimy pod stopami niewielką, bo zaledwie kilkunastocentymetrową krzewinkę o intensywnie zielonych, skórzastych i błyszczących liściach. Jest to borówka brusznica, mniej znana kuzynka borówki czernicy czyli popularnej jagody. Jej łacińska nazwa brzmi Vaccinium vitis-idaea. Upodobała sobie suche i mniej urodzajne bory sosnowe. Kwitnie od maja do lipca a jej bladoróżowe, niepozorne a jednocześnie bardzo wdzięczne kwiatki zebrane są w niewielkie grona.

Owoce borówki brusznicy (Fot. J. Kuczyńska)

Jej owoce dojrzewają w sierpniu, początkowo są barwy białej a później czerwonej. Zawierają glikozydy, kwasy organiczne, garbniki, antocyjany oraz witaminy: B1, B2, PP oraz C. W smaku są dość kwaśne, ale doskonale gaszą pragnienie. W naszej kuchni wykorzystywane są w formie konfitur i galaretek głównie jako dodatek do ciemnych mięs, w szczególności dziczyzny.

Zgodnie z tradycją gałązki borówki brusznicy, obok bukszpanu, są używane do ozdabiania koszyczków wielkanocnych.