Asset Publisher Asset Publisher

Błyskoporek podkorowy – wyjątkowy grzyb naszych lasów

Wyglądem nie przypomina grzyba. Jego właściwości prozdrowotne są na tyle silne, że jest jedynym gatunkiem grzyba stosowanym w ziołolecznictwie.

O grzybach pisaliśmy już kilka razy, o ich właściwościach leczniczych również. Dziś chcielibyśmy nieco więcej czasu poświęcić gatunkowi szczególnemu a jest nim błyskoporek podkorowy (Inonotus obliquus). Doczekał się wielu nazw ludowych: czaga, czarna huba brzozowa, czyr brzozowy, guz brzozowy. W Polsce rośnie w zasadzie wyłącznie na brzozie, choć sporadycznie możne występować na innych gatunkach drzew. Nie należy do grzybów pospolitych, dlatego objęty jest ochroną gatunkową.

Wyglądem nie przypomina grzyba a raczej nadmierne spękanie kory lub jej rozrost. Przyjmuje postać czarnego nieregularnego, bulwiastego zgrubienia na pniu, co przypomina zwęglony fragment pnia lub żużel. Średnica wieloletnich owocników może dochodzić nawet do 50 cm. Atakuje drzewa żywe a jego wieloletnie pasożytowanie kończy się śmiercią zaatakowanego egzemplarza.

A dlaczego błyskoporek podkorowy jest taki wyjątkowy? Otóż jest jedynym gatunkiem grzyba stosowanym w ziołolecznictwie. Czaga wykorzystywana jest od lat w rosyjskiej medycynie naturalnej jako środek leczniczy przeciw nowotworom. W rzeczywistości cechuje się wysoką zdolnością antyoksydacyjną, pięćdziesięciokrotnie wyższą niż zielona herbata. Właściwości te potwierdza fakt, że syberyjscy chłopi, którzy z oszczędności zamiast herbaty pili napar z czagi, w ogóle nie zapadali na nowotwory. Rdzenna ludność Kanady rozszerzyła jej zastosowanie do uśmierzania bóli reumatycznych. W czasie II wojny światowej fińscy żołnierze wykorzystywali ją jako substytut kawy. W Polsce błyskoporka stosuje się raczej  jako środek przeciwbakteryjny, przeciwzapalny i wzmacniający. Lista jego leczniczych właściwości jest dłuższa: przewlekłe nieżyty przewodu pokarmowego, uszkodzenia wątroby przez toksyny, wirusowe zapalenie wątroby typu C, nadkwasota i owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, zapalenie jamy ustnej, opryszczka, regulacja ciśnienia i morfologii krwi, obniżanie poziomu cholesterolu, poprawa kondycji skóry i włosów a także depresja, demencja i problemy związane ze stresem. Obecnie rozważa się możliwość wykorzystania go w leczeniu HIV. W handlu można znaleźć wiele preparatów sporządzonych z czagi w postaci wysuszonego proszku, nalewek czy kapsułek. Każda z tych postaci jest dobra a wybór zależy od indywidualnych upodobań.

W książce „Grzyby polskich lasów” P. Zarzyńskiego czytamy : „Grzyb ten pasożytuje na różnych drzewach liściastych, ale tylko owocniki z pni żyjących brzóz posiadają właściwości lecznicze. Można je zbierać przez cały rok, jednak najlepsza jest zima i wczesna wiosna – na drzewach pozbawionych liści łatwiej jest dostrzec hubę.” Niektórzy autorzy idą jeszcze dalej i twierdzą, że jedynie grzyby zbierane w Puszczy Białowieskiej i na Syberii posiadają lecznicze właściwości.

 

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!