Lista aktualności Lista aktualności

Shinrin yoku w kaszubskich lasach!? Dlaczego nie?

Człowiek od zawsze był częścią przyrody. Las to nasze naturalne środowisko. Zmiana stylu życia spowodowała, że daleko odeszliśmy od naszych korzeni a zasadniczą część życia spędzamy wśród betonu i przed niebieskimi ekranami. Badania pokazały, że takie otoczenie ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie a także długość życia. Jak więc wstrzyknąć dawkę przyrody w nasz zapracowany świat?

Życie w mieście rządzi się swoimi prawami. Hałas, tłumy ludzi czy wszechobecność reklam zmieniają normalne działanie naszego organizmu. Jesteśmy zestresowani, zmęczeni, czujemy się samotni w tłumie. Statystyki pokazują, że zapadanie na depresję czy schizofrenię jest tu o wiele wyższe niż w środowisku naturalnym. Wydatnie skraca się jakość i długość życia.

Jak temu zaradzić? Jak przeciwdziałać? Wydaje się, że odpowiedź na te pytania znaleźli jakiś czas temu Japończycy – mieszkańcy jednego z najbardziej rozwiniętych krajów świata. To oni odkryli sposób na złagodzenie skutków negatywnego wpływu życia w mieście na nasz organizm. W 1982 r. wprowadzili pojęcie shinrin yoku, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „zażywanie kąpieli w lesie”.

Fot. J. Kuczyńska

Na czym to polega i jak praktykować? Shinrin yoku to japońska sztuka czerpania mocy z przyrody, to spacery po lesie zgodne z rytmem przyrody i naszego własnego organizmu. Oto pięć podstawowych kroków, by w pełni cieszyć się jej dobrodziejstwami:

 1. Całkowicie poddaj się przeżyciu tu i teraz. Wyłącz telefon komórkowy a najlepiej zostaw go w domu. Miej świadomość każdego stawianego kroku, temperatury powietrza, podmuchu wiatru, gry światła. Spaceruj w milczeniu a jeśli rozmawiasz, unikaj przyziemnych i stresujących tematów.
 2. Zachowaj drogę w pamięci, jednak pozostaw miejsce dla improwizacji. Nie spiesz się, nie przemęczaj. Skup się na marszu i oddechu. Jeśli poczujesz zmęczenie, pozwól sobie na odpoczynek. Wczuj się w dźwięki i zapachy lasu. Jeśli kusi cię inna ścieżka, pozwól sobie na improwizację. Zatrzymuj się, by kontemplować otoczenie.
 3. Celem shinrin yoku jest oddech. Oddychaj powoli i głęboko.
 4. Pozwól chmurom myśli płynąć. Wyobraź sobie, że troski są jak chmury – niech zabierze je wiatr. Jeśli w trakcie spaceru powraca stres wywołany minionymi napięciami, zrób sobie przerwę i wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających.
 5. Poczuj się częścią całości. Zacznij odczuwać łączność z lasem i całym otaczającym cię światem, poczuj się częścią tego świata.

Fot. J. Kuczyńska

Jakie są dobroczynne właściwości shinrin yoku? Podzielmy je na kilka obszarów:

 • dla mózgu – pomaga produkować więcej hormonów szczęścia, uspakaja i łagodzi nastroje, sprzyja regeneracji, zmniejsza ryzyko demencji, poprawia zdolność koncentracji, sprzyja zasypianiu i dobremu snowi
 • dla oczu – relaksuje i poprawia wzrok
 • dla serca – obniża ciśnienie tętnicze, spowalnia tętno
 • dla układu trawiennego – poprawia jego funkcjonowanie
 • dla układu odpornościowego – podnosi obronność organizmu
 • dla długowieczności – zwiększa długość życia

Przesłanie shinrin yoku jest jasne – wszystko, co dajemy przyrodzie a więc poświęcony czas, energię czy uwagę wróci do nas z nawiązką w postaci zdrowia, spokoju ducha i wytchnienia.

Niniejszy tekst przygotowano w oparciu o książkę H. Garcia i F. Miralles „Shinrin yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody”.

 

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!