Lista aktualności Lista aktualności

Łatwiej zanocujesz na dziko w Lasach Państwowych. Program Zanocuj w lesie w Nadleśnictwie Strzebielino

Lasy Państwowe wyznaczyły w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Nowe miejsca będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja 2021 roku. Leśnicy będą dążyć do tego, aby w każdym nadleśnictwie teren, gdzie można zanocować na dziko liczył ok. 1500 ha.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do pobytu w Nadleśnictwie Strzebielino.

Przygotowaliśmy do waszej dyspozycji obszar znajdujący się na terenie dwóch leśnictw Góra i Luzino

Lokalizacja widoczna jest również na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
oraz z poziomu aplikacji mBDL https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US  (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu podręcznego wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku na dole strony wraz z decyzją wprowadzającą)
  2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Wyznaczono miejsce przeznaczone na ognisko w leśnictwie Góra 15-13-2-01-38-h (54°36'56.0″N 18°06'38.7″E), drewno należy przynieść ze sobą.
  3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu (dostępne w treści artykułi i w załącznikach na dole strony
  5. Z informacjami, gdzie gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Prace z zakresu gospodarki leśnej obecnie w obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie",odbywają się w leśnictwie Luzino w oddziale 93 a, 102 m.
  6. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
  7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  Na wyznaczonym obszarze obwód łowiecki dzierżawi Koło Łowieckie „Knieja” Wejherowo.
  8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny w załączniku na dole strony) oraz przesłanie go na adres strzebielino@gdansk.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: lilianna.koszutowska@gdansk.lasy.gov.pl

 

 Nadleśnictwo Strzebielino przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Poniżej zanjduje się link do ankiety ewaluacyjnej dla uczestników Programu Zanocuj w lesie. Prosimy o podzielenie się swoimi wrażeniami.

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl