Lista aktualności Lista aktualności

Rozpoczęło się przedwiośnie

Nikogo nie zdziwi chyba informacja, że w tym roku wiosna objawia się znacznie wcześniej niż zwykle. Wyjątkowo wcześnie powróciły żurawie i skowronki. Głosem godowym odzywają się bogatki, kowaliki, pełzacze, dzięcioły i jastrzębie. Zakwitła leszczyna, można też spotkać pierwsze kwitnące przebiśniegi.

Kwitnąca leszczyna – zwisające kotki to kwiatostany męskie, zaś karminowe nitki wystające z pączka to kwiatostany żeńskie (fot. J. Kuczyńska)

Znak to, że zaczęło się fenologiczne przedwiośnie czyli zaranie wiosny. Wyjaśnijmy może te pojęcia. Fenologiczne pory roku są to fazy cyklu rozwojowego przyrody. Wyznaczane są przez rozwój liści, kwitnienie, rozsiewanie nasion, zrzucanie liści i inne fazy rozwoju określonych gatunków roślin. Wyróżnia się osiem takich pór a pierwszą z nich w ciągu roku jest przedwiośnie. Rozpoczyna się wraz z kwitnieniem leszczyny a wyznacza je kwitnienie szeregu innych roślin: olszy czarnej, śnieżyczki przebiśnieg, krokusa spiskiego, zawilca gajowego, przylaszczki pospolitej, wawrzynka wilczełyko, podbiału czy kaczeńca. Zwykle trwa do początku kwietnia ustępując miejsca następnej porze zwanej w fenologii wczesną wiosną.

Kwitnący wawrzynek wilczełyko pokryty śniegiem (fot. J. Kuczyńska)

Czy już naprawdę nadchodzi wiosna? Czy nie zostanie zakłócona przez nawroty zimy? Czy kwitnące leszczyny, przebiśniegi bądź wawrzynek nie zostaną przykryte świeżym śniegiem? Zobaczymy, pokażą to najbliższe tygodnie, wszak w kalendarzu ciągle mamy zimę