Lista aktualności Lista aktualności

Ozdoby naszych lasów

Wiosna i lato to pora kwitnienia roślin. Są prawdziwą ozdobą naszych łąk i lasów. Przyjrzyjmy się zatem niektórym z nich z bliska.

Wczesną wiosną, zanim drzewa rozwiną liście pojawiają się tzw. rośliny aspektu wczesnowiosennego. Są to typowe rośliny dna lasu, które wykorzystują nieograniczony przez liście dostęp światła. Te kwiaty są chyba najbardziej przez nas wyczekiwane i w sposób szczególny cieszą nasze oczy.  Zakwitają wtedy: przylaszczka pospolita, zawilce: gajowy i żółty, bezchlorofilowa roślina – łuskiewnik różowy, śledziennica skrętolistna, bluszczyk kurdybanek i wiele, wiele innych. Są też wśród nich fiołki. Nie wszyscy może wiedzą, że w Polsce występuje 25 gatunków fiołków, z czego 3 podlegają ochronie ścisłej. Fiołek uznawany jest za symbol skromności, zaś rozsiewany jest przez mrówki – symbol pracowitości. Jeden z nich – fiołek trójbarwny – jest protoplastą wszystkich odmian bratków ogrodowych.

W Polsce występuje 25 gatunków fiołków (Fot. J. Kuczyńska)

Późną wiosną w głębi lasu zakwita różnobarwna naparstnica purpurowa. W odróżnieniu od swej kuzynki – naparstnicy zwyczajnej – nie jest objęta ochroną gatunkową. Uważa się wręcz, że jest uciekinierką z przydomowych ogródków a na leśnych zrębach i uprawach znalazła doskonałe warunki. W okresie letnim jej bujny wzrost zagraża najmłodszym i najniższym nasadzeniom drzew leśnych, stąd musi być wykaszana.

Naparstnica purpurowa (Fot. J. Kuczyńska)

Inną piękną rośliną, której nadmierny wzrost i rozwój zagraża uprawom leśnym jest kwitnący na żółto żarnowiec. W Polsce występuje tylko jeden gatunek – ż. miotlasty a nazwa ta dobrze oddaje pokrój i charakter rośliny. W sprzyjających warunkach dorasta do wysokości 2 m, przy czym ma tendencje do rozrastania się na boki. Jest to roślina otwartych przestrzeni a więc łąk i upraw. Nietrudno wyobrazić sobie jak silną konkurencją jest dla kilkuletnich drzewek. Wycinanie go w ramach pielęgnacji upraw jest jednym z trudniejszych i bardziej pracochłonnych zadań, jakie wykonujemy w uprawach.

Żarnowiec miotlasty (Fot. J. Kuczyńska)

Na przełomie wiosny i lata na torfowiskach i podmokłych łąkach pojawiają się białe wełniste kobierce. Nie dajmy się zmylić, nie są to kwiaty, lecz owocostany wełnianek. Przyczepione do nasionek nitki przypominające wełnę mają za zadanie pomóc nasionku w przemieszczaniu się z wiatrem na znaczne odległości. Wełnianki to rośliny klimatu chłodnego i arktycznego, w Polsce występują 4 gatunki z czego jeden jest objęty ochrona gatunkową.

Owocująca wełnianka wąskolistna (Fot. J. Kuczyńska)

Schyłek lata to pora kwitnienia darzonego powszechną sympatią wrzosu. Wbrew nazwie zwykle zakwita w sierpniu. Jest to roślina wybitnie światłożądna a w miejscach zacienionych zanika. Jego obecność powoduje zubożenie gleby a niekiedy też wytworzenie warstwy orsztynu. Nic nie robią sobie z tego pszczoły, które chętnie zbierają z niego smaczny miód.

Wrzos pospolity (Fot. J. Kuczyńska)

I tak oto wraz z wrzosem kończy się pora kwitnienia większości roślin. Nie jest to jednak ostatni kolorowy akcent w naszych lasach, ale pisać o tym teraz byłoby stanowczo za wcześnie.