Aktualności Aktualności

Wróć do pełnej strony
Powrót

Kora czyli jak drzewa chronią się przed zimą

Kora czyli jak drzewa chronią się przed zimą

Gładka lub chropowata, jasna lub ciemna, spękana pionowo lub poziomo, łuszcząca się w postaci płatów – taka jest skóra drzew

Jak ochronić się przed mrozem kiedy nie ma się ciepłego futra lub puchowej warstwy piór? Kora jest tym dla drzewa, czym skóra dla człowieka: chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Zimą jest to mróz i duże skoki temperatur a latem palące słońce. Pokrywa pień, konary i korzenie drzew. Składa się z dwóch warstw: zewnętrznej tzw. martwicy korkowej pełniącej funkcję ochronną i izolacyjną oraz wewnętrznej, żywej, odpowiedzialnej za transport składników pokarmowych.

U różnych gatunków drzew kora przyjmuje bardzo odmienny wygląd, co znacznie ułatwia rozpoznanie gatunku. Najbardziej charakterystyczna jest u brzozy – dzięki zawartości betuliny przyjmuje charakterystyczny i jedyny w swoim rodzaju biały kolor. Zwykle u młodych drzew jest gładka, lecz z wiekiem staje się grubsza i spękana. U niektórych gatunków takich jak buk czy grab pozostaje jasna i cienka przez całe życie drzewa. U dębów, jesionu, lipy, klonu czy osiki osiąga grubość kilku centymetrów a z wiekiem pojawiają się głębokie pionowe bruzdowania. U jaworu, platana i świerka łuszczy się w postaci owalnych płatów. U czereśni wzór na korze układa się w formie poziomych zmarszczek. U sosny i daglezji jest gruba, głęboko spękana, lekka i miękka – idealna do strugania łódek. Więcej na ten temat podpowiedzą nam zamieszczone poniżej infografiki.

W przemyśle drzewnym kora traktowana była jako produkt uboczny w obróbce drewna, jako odpad. Dziś w dobie pandemii przeżywa swój renesans. W czasach kiedy naszą aktywność i zainteresowania skierowaliśmy na najbliższe otoczenie, stała się cennym i pożądanym produktem w zagospodarowaniu podwórek i przydomowych ogródków.

Kora drzew 1

Kora drzew 2

 

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!