Web Content Display Web Content Display

Return to Full Page

Nasz dobry znajomy szpak

Przyroda wokół nas

Ostatnie tygodnie mocno zmieniły nasze życie. Czas jakby zwolnił, mamy go więcej dla siebie i swojego otoczenia. Siedząc w domu, w swoim ogrodzie czy na samotnym spacerze w lesie łatwiej zanurzyć się w otaczający nas świat i odkryć wiele zadziwiających rzeczy. To, co wydaje się dobrze znane, przy bliższym poznaniu nabiera nowego blasku. Ot chociażby takie szpaki – wszędobylskie, pospolite, niby zwykłe a jednak niezwykłe.

Jak wygląda szpak wszyscy wiedzą – czarny z żółtym dziobem. Czy jednak na pewno? Wiosną jego pióra mienią się metalicznym połyskiem w odcieniach zieleni, purpury i fioletu. Jesienią wygląda inaczej, znikają metaliczne połyski, pojawiają się natomiast białe plamki, które niczym perełki zdobią czarne pióra. Mniej doświadczony obserwator może go pomylić z kosem, upierzenie tego drugiego jest jednak matowo-czarne a ogon znacznie dłuższy.

Pierwotnie szpaki były ptakami typowo leśnymi, gniazdowały w starych i spróchniałych drzewach. Dziś też tak robią, ale przysunęły się również bliżej osiedli ludzkich, gdzie jest cieplej i łatwiej o pokarm. Chętnie zasiedlają budki lęgowe, nierzadko walcząc o nie zaciekle. Nie zawsze zachowują się przy tym elegancko, gdyż zdarza się, że przeganiają dotychczasowych mieszkańców.

Warto wsłuchać się w ich śpiew, gdyż jest to wydarzenie godne uwagi. Tak w książce „Jej Wysokość Gęś” opisuje go J. Karczewski „Sadowi się na swoim podium, choćby na dachu budki lęgowej, i śpiewa tak, że aż mu się pióra trzęsą i falują. Głowa do góry. Ogon w dół. Luzacko opuszczone skrzydła. Kiedy się dobrze rozgrzeje, będzie nimi trzepotać, machać i potrząsać. Nie przerywając, co jakiś czas się rozgląda, jakby sprawdzał, czy wszyscy na niego patrzą.” W swoje popisy wokalne szpaki często wplatają różnorodne dźwięki, naśladują nie tylko głosy innych ptaków, ale również odgłosy z ich najbliższego otoczenia. Kiedyś były to alarmy samochodowe i gwizdek czajnika, dziś bardziej popularne są dźwięki z telefonów komórkowych.

Tak zwany „skok w bok” zdarza się u szpaków dość często, niekiedy nawet połowa jajek znajdujących się w gnieździe ma różnych tatusiów a nawet różne mamusie.

Niektóre szpaki przez całe lato znoszą do gniazd świeże zioła, szczególnie te o bakteriobójczych właściwościach

Ich jedzenie to głównie owady i bezkręgowce, które zgrabnie zbierają maszerując po trawniku. Robią to w specyficzny sposób zwany „cyrklowaniem”. Polega on na tym, że wbijają dziób w ziemię, po czym szybkim ruchem otwierają go, rozrzucając piasek i liście, odsłaniając tym samym pożywne kąski. Powszechnie znane jest też zamiłowanie szpaków do owoców a szczególnie czereśni.

Pomysłowość szpaków wydaje się być nieograniczona. Niektóre na przykład chętnie korzystają z aseptycznych właściwości kwasu mrówkowego. Robią to w ten sposób, że biorą mrówkę w dziób i pocierają nią swoje upierzenie, zabezpieczając się w ten sposób przed atakiem pasożytów. Być może jest  to sposób mało wybredny ale skuteczny.

Po opuszczeniu gniazd jak również również w okresie przelotów gromadzą się w wielkie stada. Niekiedy przybierają one tak wielkie rozmiary, że tworzą coś na kształt wielkiej chmury. Duńczycy nazywają to zjawisko Czarnym Słońcem a można je tam obserwować w kwietniu i jesienią. Wieczorny spektakl szalonego lotu synchronicznego zapiera dech w piersiach. Zobaczmy go na krótkim filmie:

Prawda, że aż ciarki przechodzą?

Obserwowanie przyrody wymaga dużo czasu. Może właśnie mamy go teraz?

 

 

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!