Asset Publisher Asset Publisher

Orzeszki na śniegu

Każda roślina a tym samym drzewo, ma swój najlepszy czas, kiedy rozrzuca swoje nasiona. Dla niektórych gatunków tym momentem jest zima. W ich strategii przetrwania to najlepszy czas, by przysposobić je do wiosennego kiełkowania. Leżące na śniegu czy ziemi stają się w tym trudnym okresie atrakcyjnym pokarmem dla szeregu gatunków zwierząt.

Jedne z bardziej charakterystycznych nasion posiada grab. To spłaszczone orzeszki o długości ok. pół cm. Zaopatrzone są w trójkątne skrzydełka, ułatwiające przemieszczanie się na pewne odległości. Całość zebrana jest w zwisające kiści. Część z nich opada na ziemię jesienią a część pozostaje na drzewach przez okres zimy. Tak duży i pożywny orzeszek jest atrakcyjnym pożywieniem dla wielu stworzeń, głównie ptaków i gryzoni.


Nasionko modrzewia (Fot. J. Kuczyńska)

Ukryte w niewielkich szyszkach nasiona modrzewia zasadniczo wysypują się w lutym, ale w cieplejsze dni ma to miejsce już od jesieni. Są całkiem spore, bo liczą ok 3-4 mm długości. Zaopatrzone w jeszcze większe skrzydełka potrafią przemieszczać się z wiatrem na spore odległości. To właśnie dlatego modrzew tak często pojawia się na niezalesionych powierzchniach. Dość twarde nasionko ma swoich amatorów a wśród nich jest gatunek szczególny a mianowicie rzadki w Polsce krzyżodziób modrzewiowy. Swym charakterystycznie zakrzywionym dziobem zręcznie wydobywa nasiona z zamkniętych szyszek. Zdarza się też, że szyszkami modrzewiowymi zainteresują się dzięcioły, które silnym uderzeniem dzioba rozkuwają szyszkę w celu wyłuskania nasiona. W okresie zimowym w koronach modrzewi obserwować można też wiewiórki zgrabnie poruszające się wśród cienkich gałązek. Ich taktyka żerowania jest inna a mianowicie odgryzają spiralnie łuski by odsłaniać kolejne nasiona.

Fot. 2. Nasiona olszy na śniegu (Fot. J. Kuczyńska)

Najmniejsze nasionka posiada olsza czarna. Rozsypane na śniegu wyglądają niczym małe paproszki. W okresie dojrzewania schowane są w szyszkowatych zdrewniałych owocostanach, bardzo charakterystycznych dla tego gatunku. Są ulubionym i podstawowym pokarmem zimowym czyży. Często można obserwować całe stada tych ptaków uwijających się w koronach olch. Swym stosunkowo długim i ostrym, doskonale dostosowanym do takich zadań, dziobem zręcznie wydłubują małe nasionka. Rozsypane na ziemi mogą być okazjonalnym pokarmem dla drobnych ptaków, ot chociażby sikor.
Olsza jest gatunkiem wilgotnych siedlisk stąd często porasta brzegi rzek i jezior. Wysypujące się z szyszek nasionka są często transportowane przez wodę na znaczne odległości.

Szereg ciekawych informacji na temat zimowych orzeszków znajdziemy na zamieszczonych poniżej infografikach.

 

 

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!