Buk zwyczajny
Drzewa naszych lasów
Ten rok należy do buka. Długo na niego czekaliśmy. Specyfiką tego gatunku jest, że jego obfite owocowanie przypada mniej więcej co 8 lat. Ma to kluczowe znaczenie dla gospodarki leśnej. W Nadleśnictwie Strzebielino tworzy lite buczyny a także występuje jako domieszka w drzewostanach mieszanych. Czuje się tu doskonale, stąd świetnie odnawia się naturalnie przez samosiew. Obfity urodzaj nasion buka oznacza, że takie odnowienie pojawi się w wielu drzewostanach a w niektórych czekamy już 8 lat.
O zaletach odnowienia naturalnego można by się długo rozpisywać, wymieńmy więc choćby te ważniejsze: zapewnia ciągłość istnienia lasu, utrzymuje nieprzerwanie korzystny mikroklimat, daje możliwość powielenia cech najlepszych drzew w drzewostanie a także zachowania miejscowych ekotypów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że jest to najtańszy sposób odnowienia lasu.
Natura rozdaje obficie. Na każdy metr spada wiele nasion z których kiełkuje mnóstwo drzewek. Zagęszczenie siewek jest takie, że obrazowo mówiąc, nie ma gdzie nogi postawić. Życie bukowego lasu to ciągła walka z konkurencją, walka o przetrwanie. W wyścigu do światła, wody i substancji pokarmowych wygrają najsilniejsi. Największa eliminacja następuje w fazie młodnika – to właśnie wtedy wiele drzew przegrywa konkurencję.
W następnych etapach życia buczyny walka o przetrwanie nie jest już tak silna, lecz ciągle trwa. Poprzez ciągłą eliminację drzew chorych, wadliwie ukształtowanych i tych, które przegrywają konkurencję otrzymujemy silne, zdrowe drzewostany o najlepszych cechach jakościowych. To właśnie one w wieku ok. 80 lat zaczną obradzać nasiona, by powielić swe cechy w nowym pokoleniu lasu. I tak nieprzerwanie od wieków trwa proces kwitnienia, obradzania nasion, rozwoju młodego pokolenia, dojrzewania i wymiany pokoleń.
Udział buka w naszym nadleśnictwie wynosi 25%, natomiast w skali kraju jego występowanie jest znacznie skromniejsze i stanowi 5%. W tej części Europy buk jest najlepiej przystosowanym do panujących warunków przyrodniczych drzewem liściastym. Czuje się tu doskonale a wraz z ocieplaniem się klimatu jego rola rośnie.
Obfity urodzaj nasion buka to nie tylko możliwość pojawienia się odnowienia naturalnego ale również nasiona, które zbierzemy, wysiejemy w szkółce leśnej, wyhodujemy z nich sadzonki, które następnie wysadzimy na zrębach sosnowych czy podsadzimy przerzedzone drzewostany różnych gatunków.
W naturze szereg rzeczy i zdarzeń wiąże się ze sobą. Bukiew, bo tak nazywają się nasiona buka, jest ważnym ogniwem w łańcuchu pokarmowym. Stanowi dokonały pokarm dla zwierzyny leśnej, szczególnie dzików. Jest też przysmakiem gryzoni a z kolei wielkość ich populacji warunkuje liczebność ptaków drapieżnych, w szczególności sów. Sieć powiązań jest oczywiście zdecydowanie większa.
Las bukowy o każdej porze roku wygląda magicznie. To nie tylko wiosenna świeżość liści, letni cień czy jesienne kolory, ale i obrazy na śniegu czy urok mglistego lasu. Las bukowy zaprasza przez cały rok.
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
PRACUJEMY W ZGODZIE Z NATURĄ!