Lista aktualności Lista aktualności

Ziarnopłony i kaczeńce

Z zielnika roślin leśnych

Spieszą się, by zakwitnąć jak najszybciej, gdyż jedynie przez krótki czas będą miały wiosenne słońce wyłącznie dla siebie. Za chwilę drzewa i krzewy rozwiną liście, które stworzą ciemny parasol. Obydwa gatunki występują w naszym kraju pospolicie. Szczególnie zauważalne są w porze kwitnienia, kiedy to ich żółte kwiaty z daleka rzucają się w oczy.

Ziarnopłon wiosenny (Fot. J. Kuczyńska)

Ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna Huds.) to stosunkowo niewielka roślina zielna. Jego kwiaty posiadają zwykle 8 płatków. Trudno znaleźć go latem i zimą, gdyż okres ten spędza w stanie bezlistnym w postaci bulw korzeniowych. Młode liście jeszcze przed okresem kwitnienia zawierają duże ilości witaminy C, stąd dawniej traktowano je jako ważny sposób uzupełnienia jej niedoboru. W smaku przypominają szpinak, dlatego bywały stosowane zamiennie z tym warzywem. W okresie kwitnienia i po nim liście stają się trujące, co można rozpoznać po gorzkawym smaku. Toksyny rozkładają się w procesie suszenia bądź obróbki cieplnej. Jadalne są też pączki kwiatowe, które można przyrządzać jak kapary. W niektórych regionach zbierano i gotowano też bulwki korzeniowe, które po przyrządzeniu pełniły rolę tzw. „pożywienia głodowego”. 
Ziarnopłon wiosenny lubi żyzne lasy liściaste, również te bardzo podmokłe.
W dawnej Walii kwitnienie ziarnopłonów było znakiem do rozpoczęcia zasiewów.

Kaczeniec (Fot. J. Kuczyńska)

Kaczeniec czyli knieć błotna (Caltha palustris L.), bo tak brzmi poprawna nazwa tego gatunku, to dość okazała roślina bagien,  mokradeł i podmokłych łąk.  Lubi stanowiska bardzo mokre, często wyrasta wprost z wody. W całości jest rośliną silnie trującą zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wyjątkiem są tu jedynie owce i pewnie dlatego kaczeniec jest kwiatem narodowym Wysp Owczych a spotkać go tam, gdzie nie sięgają ich wełniane mordki.


Wróćmy jeszcze do kwiatów: kaczeńce posiadają 5 płatków, natomiast ziarnopłony 8. Czyż nieprawda, że wyjątkowo trafnie wpisują się w ciąg liczb Fibonacciego? Pisaliśmy o tym we wcześniejszym artykule.

 

 

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!