Lista aktualności Lista aktualności

Szkody po wichurze

Zniknęło kilkadziesiąt hektarów lasu

Wichura, która przeszła nad Pomorzem w nocy z 11 na 12 sierpnia, wyrządziła również szkody w lasach naszego nadleśnictwa. Pierwsze rozeznanie pokazuje, że najbardziej ucierpiały lasy na linii: Kamienica Królewska – Niepoczołowice – Zakrzewo – Kętrzyno – Rozłazino – Bożepole – Chmieleniec. Na powierzchni kilkudziesięciu hektarów las praktycznie przestał istnieć, pozostały jedynie kikuty drzew. W wielu miejscach wichura znacznie przerzedziła istniejące drzewostany. Wciąż zawalonych jest szereg dróg a dojazd do wielu miejsc jest zablokowany przez powalone drzewa. W najbliższych dniach oszacujemy dokładnie rozmiar uszkodzeń i rozpoczniemy ich uprzątanie.

Nie wchodźmy do uszkodzonego przez wiatr lasu (Fot. J. Kuczyńska)

Powalone, złamane czy pochylone drzewa, wiszące gałęzie i szereg innych czynników stwarza duże zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Apelujemy do waszej rozwagi, rozsądku i wyobraźni. Jeśli nie jest to konieczne, nie wchodźmy do uszkodzonego przez wiatr lasu. Nie zbliżajmy się też do pracowników czy maszyn uprzątających powalone drzewa - strefa ich pracy to miejsce szczególnie niebezpieczne.

Możemy mówić sobie, że żywioły takie jak wichury czy pożary to naturalne zjawiska w przyrodzie i miały miejsce od zawsze. Nie zmienia to jednak faktu, że las dotknięty takim kataklizmem sprawia bardzo przygnębiające wrażenie.