Lista aktualności Lista aktualności

Sosna zwyczajna

Parapety, samochody, meble ogrodowe – wszystko pokryte jest żółtym nalotem? Oznacza to, że właśnie zakwitła sosna.

Podobno polska ziemia została wyróżniona przez Stwórcę. Stara legenda podaje, że Pan Bóg po stworzeniu świata krytycznie spojrzał na nasz kraj. Rzuciły mu się w oczy piaskowe niczym nie porośnięte pagórki i specjalnie dla nich stworzył sosnę. Faktycznie, jest to najpospolitsze drzewo w Polsce – stanowi  67% naszych lasów. Z tej to przyczyny nazywana bywa królową polskich lasów. A dlaczego jest tak powszechna? Toleruje praktycznie wszystkie rodzaje gleb od piasków przez gliny po torfowiska. Jest mało wymagająca, odporna na mrozy, dobrze znosi susze i trudne warunki atmosferyczne.

Pełni niezwykle ważną funkcję w środowisku leśnym. Nie do przecenienia jest jej rola w stabilizacji wydm i piasków, ochronie gleb przed erozją, ochronie wód i możliwości retencjonowania. Długo by wymieniać i z pewnością jest to temat na osobne rozważania.

Nie sposób też wymienić wszystkich produktów drewna sosnowego, gdyż ma wyjątkowo szerokie zastosowanie. Wytwarza się z niego materiały konstrukcyjne, meble, stolarkę budowlaną, wyposażenie wnętrz, papier, płyty wiórowe i wiele, wiele innych produktów. Bez wątpienia właśnie drewno sosnowe nadaje naszym mieszkaniom atmosferę ciepła i przytulności.

Duże żółte kłosy to kwiatostany męskie zaś małe karminowe szyszeczki to kwiatostany żeńskie (Fot. J. Kuczyńska)

Sosna jest gatunkiem rozdzielnopłciowym. Kwiatostany męskie to żółte, jajowate kłosy, z których wysypują się miliony ziarenek pyłku. To właśnie one pod wpływem dotknięcia czy wiatru tworzą siarkowo zabarwione chmury. Kwiatostany żeńskie to niepozorne czerwone szyszeczki, osadzone na szczytach pędów. Z nich wytworzą się szyszki z których 3 lata po zapyleniu wysypią się nasionka. Okres kwitnienia przypada na maj, co mamy sposobność zaobserwować w postaci żółtego nalotu na parapetach, samochodach, meblach ogrodowych, trawach, liściach i wszystkim, co znajduje się w zasięgu pylenia sosny.

Obok wspomnianej powyżej sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) w Polsce występują jeszcze 3 rodzime gatunki sosen. W górach, u nas jedynie w Tatrach, rośnie sosna limba (Pinus cembra L.). Również w górach ale w wyższych partiach spotkać można całe łany sosny górskiej czyli kosodrzewiny (Pinus mugo Turra.) Czwartym krajowym gatunkiem jest sosna drzewokosa (Pinus×rhaetica Bryger) zwana też sosną błotną. Wszystkie z wyjątkiem sosny zwyczajnej podlegają ochronie gatunkowej, natomiast sosna drzewokosa znalazła się w „Polskiej Czerwonej Księdze Roślin” jako gatunek zagrożony (EN).

I jeszcze horoskop dla osób urodzonych pod znakiem sosny (19-28 lutego i 24 sierpnia-2 września). Najczęściej to ludzie kształtnej postaci, choć niezbyt słusznego wzrostu. Rzetelni, obyczajni, duchowo bogaci i żądni zaszczytów. Odznaczają się znakomitą pamięcią, lecz urazy długo w myślach nie noszą. Choć życzliwi i uczynni dla przyjaciół, tajemnicy nie można im powierzyć, bo wypaplają. Bywają popędliwi, ale niegroźnie. Mężczyźni, jeśli wezmą żony spod tego znaku, nie zaznają w małżeństwie spokoju, bo niewiasty sosnowe żyją szumnie, mało dbając o rodzinę. („Gawędy o drzewach” M. Ziółkowska).

 

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!