Lista aktualności Lista aktualności

Przy poobiedniej kawie

Spotkania z przyrodą

Ciekawe rzeczy można zaobserwować pijąc poobiednią kawę na tarasie przed domem. Mimo godzin południowych na podwórku pojawił się lis. Może ten fakt szczególnie nie dziwi, gdyż pojawia się tutaj dość regularnie. Tego dnia jego zachowanie było jednak szczególne. Jak zwykle obiegł podwórko – w końcu to jego rewir łowiecki.

Nagle na pobliskiej drodze pojawił się samochód i co zrobił nasz lisek? Położył się i zamknął oczy, jakby chciał powiedzieć: „Nie ma mnie, nie widzę ciebie, więc ty nie widzisz mnie”. Skąd my to znamy…

Fot. J. Kuczyńska

O tej porze roku lisy wyglądają na dość zabiedzone, ale tak nie jest. Zmieniają po prostu futro na letnie, bo kto by wytrzymał w takim grubym i puszystym. Na brak jedzenia nie cierpią a świadczy o tym jego zachowanie. Po krótkim czasie myszkowania znalazł jakiś smaczny kąsek, lecz nie zjadł go od razu, tylko postanowił przechować na gorsze czasy.

Fot. J. Kuczyńska

Na środku podwórka wykopał dołek i tam złożył swój łup.

Fot. J. Kuczyńska

 Następnie starannie zasypał jedzonko nosem, sprawdzając kilka razy, czy jest dobrze zabezpieczone.

Fot. J. Kuczyńska

W końcu zadowolony spokojnie opuścił podwórko.

Fot. J. Kuczyńska

I jak tu nie lubić kawy?

 

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!