Lista aktualności Lista aktualności

Przekrasek mróweczka - sprzymierzeniec leśników

Wśród owadów występują takie, które mogą spowodować dotkliwe szkody w lesie a również takie, które te szkody niwelują.

Przekrasek mróweczka (Thanasimus formicarius) to niewielki chrząszcz, który występuje na terenie całej Polski. Zasięgiem swym obejmuje Europę, Azję a także Amerykę Północną, gdzie jako owad pożyteczny został introdukowany. Preferuje drzewostany iglaste a szczególnie upodobał sobie sosnę.

Jest to charakterystycznie ubarwiony owad o długości ciała ok. 0,7-1 cm. Z wyglądu przypomina mrówkę a jego biało-czerwono-czarne ubarwienie pozwala na łatwe rozpoznanie tego gatunku. Jest to owad bardzo zwinny i drapieżny, nierzadko atakuje owady większe od siebie. Również bardzo drapieżne są jego różowo ubarwione larwy. Ponieważ żyje pod korą jego ofiarami padają głównie larwy korników.  

Bez wątpienia jest to ulubiony owad leśników, gdyż pomaga w ograniczeniu liczebności gradacyjnie rozmnażających się korników. Jeden dorosły przekrasek potrafi upolować w ciągu dnia nawet pięć ofiar a konsumpcja zajmuje mu nie więcej niż 10 minut. Faktem jest jednak, że choć liczebność przekraska jest dość duża, to informacja jakoby potrafił zniszczyć wszystkie larwy korników można włożyć między bajki.

Ten sprytny chrząszcz doskonale radzi sobie ze swoimi prześladowcami. Jako owad bardzo ruchliwy jest ofiarą którą po prostu trudno złapać. Poza tym w sytuacji zagrożenia natychmiast przyspiesza i chowa się za odstającą korą. W przypadku braku takiej możliwości podkurcza nogi i spada z drzewa bądź rozpościera swoje skrzydła i… odlatuje.

 

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!