Lista aktualności Lista aktualności

Podagrycznik – najzdrowszy chwast w naszych lasach

Z zielnika roślin leśnych

Z cyklu „Z zielnika roślin leśnych” dziś przedstawiamy podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria L.). Jego nazwy zwyczajowe to: kozia stópka i śnitka. Jest to powszechnie znana roślina o jajowatych, zaostrzonych i piłkowanych liściach, zebranych po trzy na wspólnym ogonku. Łodyga podagrycznika jest trójkątna i bruzdkowana. Podagrycznik rozwija się w kwietniu i do jesieni łanowo porasta skraje lasu, parki i ogrody. Generalnie uważany jest za bardzo uporczywy i trudny do usunięcia chwast. Dzieje się tak za sprawą długich i rozgałęzionych kłączy, które potrafią rozrastać się nawet z niewielkiego kawałka. To sprawia, że jest prawdziwą zmorą działkowców i ogrodników.

Być może niewielu wie, że ten uporczywy chwast jest prawdziwą skarbnicą prozdrowotnych składników. Zawiera duże ilości witaminy C, poza tym karoten, żelazo, miedź, wapń, potas, tytan, bor i wiele innych bezcennych mikroelementów. Niektórzy uważają, że jego korzystne właściwości można porównać do pokrzywy, są też tacy, którzy uważają podagrycznik za najzdrowszą roślinę jaką możemy spotkać w naszym obejściu. Szczególnie pomocny jest w leczeniu dny moczanowej czyli podagry, stąd zresztą wywodzi się jego nazwa. Przyspiesza gojenie ran leczy gościec, łagodzi ból, pomaga w leczeniu nerek i pęcherza a lista korzystnych dla naszego zdrowia właściwości jest dłuższa. Dla celów zdrowotnych i spożywczych najlepiej zbierać młode liście i ogonki liściowe, głównie z miejsc zacienionych. Może być wykorzystywany jako dodatek do wielu potraw, liście można przyrządzać á la  szpinak. Świeże liście można suszyć jako ziele na herbatki.

Dla celów zdrowotnych szczególnie zalecane są wyciągi alkoholowe. Oto przykładowy przepis: 50 g ziela podagrycznika włożyć do słoika,  zalać 250 ml 40-60% alkoholu, słoik zakręcić i odstawić na 2 tygodnie. Po tym czasie przefiltrować. Pić 3 razy dziennie po 5 ml.

I jeszcze przepis na kiszony podagrycznik. Młode liście umyć, ułożyć ciasno w słoiku, można przełożyć gałązkami kopru i pokrojonym w plasterki czosnkiem. Całość zalać soloną wodą w proporcji 1 łyżka soli na 1 l wody i odstawić w ciepłe miejsce na kilka dni. Gotowe.

Zainteresowanych szerokimi właściwościami podagrycznika zapraszamy na 10-minutowy film „Podagrycznik - właściwości, zastosowanie” i zachęcamy do skorzystania z dobroczynnych właściwości tej pospolitej rośliny.

 


 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!