Lista aktualności Lista aktualności

Niebieski szlak rowerowy przez bieszczady północy

W 2004 roku z inicjatywy Nadleśnictw: Strzebielino, Gdańsk i Lębork a także Gimnazjum im. A. Loreta w Łęczycach i Leśnego Schroniska „Łowców Przygód” w Porzeczu został wytyczony niebieski szlak rowerowy, którym można dojechać z Lęborka do Trójmiasta

Jest to szlak dwukierunkowy, trudny, w większości poprowadzony gruntowymi drogami. Nie uniknęliśmy jednak dróg asfaltowych - te odcinki polecamy waszej szczególnej ostrożności.

Długość szlaku wynosi ok. 45 km.  Został  zaprojektowany tak, by dojechać np. koleją do Lęborka i rowerem wrócić do Trójmiasta. Możliwe są zjazdy do Łęczyc, Bożegopola, Strzebielina, Luzina, Wejherowa, Redy i Rumi. Jednodniowy przejazd całego szlaku to zadanie dla wyczynowców. Odcinek pomiędzy 13 a 36 kilometrem jest bardzo trudny terenowo, stąd nie polecamy go osobom mało wprawionym lub na spacerowe wycieczki rodzinne. Można go ominąć korzystając ze znacznie łatwiejszego czarnego szlaku rowerowego.

Za wsią Przetoczyno, przy jeziorze Krypko przebiega szlak nr 6 Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, również koloru niebieskiego. Można nim dojechać do Trójmiasta. Jego opis można znaleźć w przewodniku „Wędrówki po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym".

Dla osób posiadających rowery wyposażone w liczniki, podajemy szacunkową odległość od punktu startu. Jest to szlak dwukierunkowy i tak został oznakowany.
Szlak niebieski łączy się z dwoma innymi szlakami: zielonym i czarnym. Szlak zielony rozpoczyna się w Lęborku. W przysiółku Rybaki odbija w lewo, by od północy przez tereny Nadleśnictwa Lębork okrążyć Jezioro Lubowidz.
Szlak czarny został wytyczony z myślą o tych, którzy nie chcą się borykać z długimi i stromymi podjazdami szlaku niebieskiego. Rozpoczyna się na żużlówce Bożepole Wlk. - Jeżewo tj. na jego 16,6 km a kończy na „Bruku Barłomińskim" tj. na jego 32,6 km. Tym samym omija i skraca najtrudniejszy terenowo odcinek szlaku niebieskiego.
Szanowni Państwo!
Te szlaki zostały wytyczone i przygotowane z myślą o Was. Jeśli macie jakiekolwiek uwagi i spostrzeżenia dotyczące ich przebiegu czy oznakowania, prosimy o informacje:
Życzymy bogatych wrażeń z obcowania z przyrodą i poczucia miłego zmęczenia po powrocie do domu.
Opis szlaku (w pigułce)
Szlak niebieski: Lębork – Trójmiasto
(0 km) Wycieczkę proponujemy rozpocząć w Lęborku na pętli autobusowej przy skrzyzowaniu ulic Kaszubskiej i Kartuskiej. 100 m dalej na północ rozpoczyna się nasz znakowany szlak. Droga prowadzi przez las. Po prawej stronie mijamy rozległą łąkę na której wczesnym rankiem lub o zmierzchu można spotkać sarny. Po 1,4 km skręcamy w lewo a po następnym kilometrze ponownie w lewo. Przecinamy nieczynną już linię kolejową Lębork – Kartuzy (3,0 km) i dojeżdżamy do osady Rybnik przy wsi Lubowidz. W centrum wsi (4,0 km) skręcamy w prawo i przez malownicze łąki dojeżdżamy do skraju lasu. Dalej szlak biegnie na przemian przez lasy i łąki. Po prawej widoczny jest nasyp kolejowy. W tym miejscu opuszczamy gościnne lasy Nadleśnictwa Lębork i wjeżdżamy na teren Nadleśnictwa Strzebielino (5,6 km). Mijamy gęste młodniki i starsze drzewostany.

Foto: Tunel pod nasypem kolejowymDojeżdżamy do gruntowej drogi publicznej (7,4 km) i skręcamy w prawo, na pobliski już drugi przejazd kolejowy. Tuż za przejazdem odbijamy w lewo i jedziemy wzdłuż torów. Przed nami osada Karczemki Młyn (8,0 km) a obok ciekawostka architektoniczna, której nie można przegapić! Jest to stary, kamienny most kolejowy.

Foto: Kamienny most w okolicach Karczemek

 

 

 

 

 

Schodami można wejść na górę, by zobaczyć jego ogrom a także osadę Karczemki Młyn i dalszą okolicę z góry. Po ścianach mostu prowadzi kilka wcale niełatwych dróg wspinaczkowych. Most liczy ponad 100 lat – nieczynną już linię kolejową Lębork – Kartuzy otwarto 03.10.1905 r. Na moście zalecamy szczególną ostrośność, gdyż barierki są w złym stanie i nie zabezpieczają przed upadkiem.

Mijamy osadą z lewej strony i wśród pól otoczonych lasami jedziemy dalej. Przed przysiółkiem Karczemki (10,1 km) skręcamy w lewo. Mijamy niepozorny potok - Strugę Węgorza, wiadukt kolejowy i docieramy do drogi, na którą skręcamy w lewo (10,9 km) a po ok. 200 m w prawo w stronę dużego fFoto: Baza Rozłazińskaolwarku (dawny PGR), zwanego przez miejscową ludność Bazą. Stąd do skrzyżowania z szosą Rozłazino – Godętowo trochę wytrzęsie nas na bruku.

Tu możliwy jest powrót do Łęczyc lub Godętowa (ok. 5,0 km). Uwaga na samochody, szczególnie na drodze krajowej nr 6!

Przecinamy asfalt (12,1 km, uwaga na samochody!) i po ok. 0,5 km skręcamy w prawo a potem ponownie w prawo pod górę w trawiastą, trudną drogę. Mijamy młodnik sosnowy i na bitej drodze (13,3 km) skręcamy w lewo a po ok. 300 m w prawo w dół.

Niestety, przyjemny zjazd szybko się kończy i zaczynamy długi, bo ok. 1,5 km podjazd. W nagrodę za wysiłek czeka nas długi zjazd, za którym skręcamy w lewo (16,6 km).

Tu możliwy jest zjazd do wsi Bożepole Wlk. (ok. 2 km z górki!, stacja kolejowa, sklepy). W tym miejscu rozpoczyna się też czarny szlak rowerowy. Jest to łącznik szlaku niebieskiego, który omija jego najtrudniejszy terenowo odcinek. Uwaga, omija też Dworek w Paraszynie i Schronisko "Łowców Przygód" w Porzeczu! Łączy się ponownie z opisywanym tu szlakiem na Bruku Barłomińskim na 32,6 km.

Ci, którzy zamierzają jechać dalej muszą skręcić z żużlówki w prawo, by rozpocząć kolejny długi, chyba najtrudniejszy podjazd. Na wierzchołku na wszystkich czeka nagroda w postaci odpoczynku na miękkim dywanie mchu i długi zjazd. Na skraju lasu (ok. 20,3 km) skręcamy w prawo na śródleśną enklawę łąk. Dla tych którzy chcą zobaczyć coś więcej, pojawia się taka możliwość. Do Dworku w Paraszynie, bo o nim mowa, jest niecały kilometr. Po przejechaniu enklawy należy odbić w lewo, w stronę widocznej Pradoliny Łeby.

Można też zjechać do Strzebielina (ok. 4 km, stacja kolejowa, sklepy, restauracje, bary).

Tu można nieco ułatwić sobie odcinek do Porzecza. W tym celu za enklawą skręcamy w lewo, na skrzyżowaniu dróg gruntowych, przy Dworku w prawo a za stawami rybnymi wracamy na nasz szlak (łącznie ok. 3,0 km, prawie płasko).

Zachęcamy jednak do dalszej jazdy szlakiem. Za enklawą, przy skraju lasu skręcamy w prawo. Już w lesie po dość długim podjeździe skręcamy ostro w lewo (22,4 km). Uwaga, skręt łatwy do przeoczenia! Po 400 m skręcamy ostro w prawo a po chwili ostro w lewo. Rozpoczynamy kolejny niełatwy podjazd. Tuż za młodnikiem osiągamy kulminację wzniesienia. 200 m dalej skręcamy w lewo i po betonowych płytach rozpoczynamy wygodny zjazd, który kończy się na poprzecznej drodze gruntowej (25,6 km). Tu  odbijamy w lewo a zaraz potem w prawo. Za nami znaczna część trasy a przed nami Leśne Schronisko „Łowców Przygód" w Porzeczu

Foto: Schronisko Łowców Przygód w Porzeczu

i możliwość odpoczynku, a po wcześniejszym uzgodnieniu również noclegu. Ze Schroniska kierujemy się drogą wiodącą Doliną Łeby na północ, przy której natkniemy się na „schody do lasu". Foto: Schody do lasu

Są one pozostałością po dawnej szkole, która w okresie wojennym pełniła funkcję szpitala polowego.

Tuż za miejscem postoju pojazdów odbijamy w prawo, w stronę rzeki. Przekraczamy ją na jazie (26,9 km) i skręcamy w lewo. Jedziemy wyjątkowo malowniczą ścieżką tuż nad brzegiem Łeby (Uwaga na doły na ścieżce!!!), by po ok. 500 m odbić w prawo w górę. Jesteśmy w borze sosnowym (27,6 km) i jeśli udamy się wąską ścieżką będącą po naszej prawej stronie, to odnajdziemy pozostałości po bunkrze Gryfa Pomorskiego. Ale wróćmy na szlak! Docieramy do drogi gruntowej i skręcamy w prawo. Wkrótce napotkamy kolejne miejsce postoju pojazdów. Proponujemy nieco odpocząć a następnie wyruszyć w lewo. Szlak prowadzi nas dawną granicą Polsko – Niemiecką, obecnie zwaną „Wielistowską Drogą". Po pewnym czasie zaczynamy dość długi podjazd, który u szczytu skręca w prawo (29,6 km). Zgodnie ze znakami jedziemy najbardziej wyjeżdżoną drogą do kolejnego skrzyżowania dróg, na którym skręcamy w lewo i drogą zwaną „Na Rzepecką" zjeżdżamy w dół do tzw. „Bruku Barłomińskiego" (32,6 km).

W tym miejscu kończy się szlak czarny, który Doliną Łeby omija najtrudniejszy odcinek opisywanego tu szlaku niebieskiego.

Skręcamy w prawo i pniemy się powoli pod górę brukiem do wsi Barłomino, przecinając najpierw drogę asfaltową Luzino – Łebno (35,2 km).

Foto: Wieś Barłomino o poranku

Tu możliwy jest zjazd do największej na Pomorzu wsi - Luzino (niecałe 3 km, stacja kolejowa, autobusy, sklepy, bary, Ośrodek Zdrowia, niewielki Ogród Dendrologiczny przy siedzibie Nadleśnictwa Strzebielino).

Możliwy jest też nocleg w przydrożnym Motelu „Czardasz" – ok. 1,5 km od skrzyżowania.

Przed nami odcinek asfaltowanej drogi i bardzo malownicza okolica wsi Barłomino.

W centrum wsi 100 m w prawo znajduje się Zielona Szkoła Podstawowa.  Jest to miejsce z wieloletnią tradycją - jej historia sięga 1948 roku. Znajdował się tu pałac, a obecna szkoła zajmuje dawny budynek służby.

Jedziemy jeszcze kawałek asfaltem a przy tartaku, na rozwidleniu kierujemy się w lewo. Przed nami dłuższy odcinek spokojnej jazdy wśród pól a na krótkich odcinkach również lasów. Docieramy do wsi Milwino (39,2 km, sklepy), gdzie na szosie Wejherowo - Strzepcz skręcamy najpierw w prawo a zaraz potem w lewo w kierunku Remizy Straży Pożarnej. Przez dłuższy czas szlak prowadzi przez las a potem wjeżdżamy w sielską enklawę pól i łąk.

Z pewnością waszą uwagę zwróci przydrożny krzyż ze „strażnikami" – 4 starymi lipami. Jedziemy dalej prosto, po prawej stronie mijamy Sosnową Górę. Proszę sobie wyobrazić, że ta urocza dolina w przeszłości miała stać się wysypiskiem śmieci! Za gospodarstwem (43,8 km) skręcamy w prawo w ul. Okrężną. Uwaga, skręt jest bardzo łatwy do przeoczenia! Jedziemy dalej aż do skrzyżowania z drogę gruntową Dąbrówka – Przetoczyno i tu kończy się szlak znakowany przez Nadleśnictwo Strzebielino (44,7). Jeśli natomiast skręcimy w prawo, miniemymy mostek na Gościcinie, gruntową drogą dojedziemy do wsi Przetoczyno (46,6 km), przez którą biegnie ruchliwa szosa Szemud – Wejherowo!!!

W tym miejscu możliwy jest zjazd do Wejherowa – ok. 11 km. Stąd jest też blisko do niebieskiego szkalu rowerowego nr 6, wytyczonego przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Aby do niego dotrzeć skręcamy w lewo i po ok. 50 m przy przydrożnym krzyżu w prawo. 400 m dalej na rozwidleniu dróg kierujemy się w lewo i przez cały czas jedziemy wzdłuż linii telefonicznej. Tak docieramy do jeziora Krypko (48,5 km). Jest ono jednym z kilku jezior objętych ochroną rezerwatową. Więcej danych zamieszczono na tablicy informacyjnej.

Do Trójmiasta doprowadzi was wspomniany szlak Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (również niebieski). Jego opis można znaleźć w przewodniku „Wędrówki po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym".

Foto: Pola i łąki w okolicach Przetoczyna

 
Kontakty do nadleśnictw:
Nadleśnictwo Strzebielino z/s w Luzinie
ul. Ofiar Stuthoffu 47
84-242 Luzino
Tel. 58-678-20-77 lub 58-678-20-78
strzebielino@gdansk.lasy.gov.pl
 
Nadleśnictwo Lębork
ul. 1 Armii Wojska Polskiego 32
84-300 Lębork
Tel. 59-86-22-462
lebork@gdansk.lasy.gov.pl