Lista aktualności Lista aktualności

Między nasionkiem a drzewem

Zanim z nasionka wyrośnie drzewo, musi ono przejść kilka procesów. Zwykle potrzebny jest specyficzny układ temperatur w tym okres mrozów. Nasionko musi napęcznieć a więc do skiełkowania potrzebna jest wilgoć. Musi też trafić na glebę mineralną, gdyż w grubej warstwie liści czy darni nie jest w stanie utrzymać się przy życiu. Najpierw wyrasta korzonek a następnie część nadziemna – niekiedy są to liście ale czasami liścienie, które swym wyglądem nie przypominają tych, które widzimy na drzewie.

Rozpoznawanie gatunków siewek to już wiedza tajemna dostępna jedynie niektórym. Specjalizują się w tym leśniczowie-szkółkarze. Spróbujmy i my dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Fot. 01. Siewki sosny tuż po skiełkowaniu (Fot. J. Kuczyńska)

Sosna jest gatunkiem najbardziej rozpowszechnionym w Polsce. Jako gatunek pionierski pierwsza pojawia się na otwartych powierzchniach, głównie zrębach, ale warunkiem koniecznym by małe nasionko mogło skiełkować jest, by spadło na glebę mineralną. Dlatego by ułatwić sośnie odnowienie samosiewem należy przysposobić glebę poprzez wyoranie bruzd. Dojrzałe sosny wysiewają nasiona co roku a obficiej co 3-5 lat. Szyszki otwierają się wczesna wiosną, w ciepłe i słoneczne dni słychać wręcz chrzęst odginających się łusek. Wtedy uwalniają się z nich nasionka zaopatrzone w skrzydełka. Dzięki nim nasiona potrafią wędrować na znaczne odległości. Gdy trafią na właściwe podłoże zaczynają kiełkować. Na początku wyglądają jak rozetka składająca się z 5-7 igiełek o dł. ok. 2 cm. Z czasem wyrastają kolejne igły, które już bardziej przypominają przyszłe drzewo. Siewki sosny są bardzo podobne do siewek modrzewia, te jednak już w pierwszej fazie życia wykazują skłonności do esowatego wygięcia igieł.

Fot. 02. Siewka jodły z widocznymi dwoma jasnymi paskami (Fot. J. Kuczyńska)

Jodła jest gatunkiem, który bardzo dobrze znosi ocienienie, nie dziwi zatem fakt, że jej siewki pojawiają się w dnie lasu, w miejscach nierzadko bardzo ciemnych. Nasiona spadają na glebę już jesienią, albowiem jodła jest gatunkiem, u którego nie znajdziemy dojrzałych szyszek pod drzewem, gdyż rozsypują się w październiku  a na gałęziach pozostają jedynie sterczące trzpienie. Siewki jodły mocno przypominają dojrzałe igły lecz wyglądają odwrotnie tzn. typowe dla tego gatunku dwa białe paski na igłach widoczne są na wierzchniej stronie a nie jak zwykle na spodniej.

Fot. 03. Siewka buka (Fot. J. Kuczyńska)

Ciekawie wyglądają siewki buka. Jak powszechnie wiadomo nasiana zwane bukwią spadają z drzew już jesienią i zimę przelegują na ziemi. Wiosną przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności kiełkują i wyrastają w postaci dwóch nerkowatych i skórzastych liścieni, intensywnie zielonych z wierzchu a białawych od spodu. Zupełnie nie przypominają przyszłego drzewa. Siewki buka zwykle pojawiają się co 8 lat, bo taki jest cykl urodzaju jego gatunku. Obsiew jest wtedy tak obfity, że obrazowo mówiąc, „nie ma gdzie nogi postawić”.

Fot. 04. Siewka klonu zwyczajnego (Fot. J. Kuczyńska)

Siewki klonu zwyczajnego są zupełnie niepodobne do klonowych liści. Najpierw rozwijają się długie i wąskie liścienie a następnie wyrastają sercowate liście. Siewki klonu pojawiają się co roku jako jedne z pierwszych. Uważny obserwator zauważy je w pobliżu każdego dojrzałego klonu.

Fot. 05. Siewka grabowa (Fot. J. Kuczyńska)

Podobnie rzecz ma się z grabem z tym, że tu liścienie są niewielkie i przybierają kształt owalny. Później pojawiają się liście, są nieco większe i wyglądem zbliżone do tych właściwych. Siewki grabu pojawiają się wiosną jako jedne z pierwszych a zaobserwować je możemy już w czerwcu. 

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!