Lista aktualności Lista aktualności

Lis

Znany z przebiegłości i sprytu, bohater wielu bajek, książek i obrazów. Jak naprawdę wygląda życie lisa?

Lis pospolity to zwierzę powszechnie znane – rude futro, wysokie ciemne nogi, długi puszysty ogon. Dziesiątkowany dawniej przez wściekliznę, powiększył ostatnio swoją liczebność, stąd mimo skrytego trybu życia spotkania z nim są dość częste.

Na polowaniu (Fot. J. Kuczyńska)

Jest typowym drapieżnikiem, lecz zadowoli się różnorodną zdobyczą. Poluje na ssaki, głównie gryzonie, zające, ptaki w tym ptactwo domowe, jaja, pisklęta, płazy, gady, nawet owady i ślimaki. Dietę urozmaica o pokarm roślinny: jagody, maliny, jeżyny, czereśnie, śliwki czy jabłka. Jego dzienne zapotrzebowanie to ok. 0,5 kg pokarmu i wzrasta znacząco w porze wychowywania młodych.

Lis posiada doskonały słuch, jest w stanie usłyszeć mysz z odległości 100 m. Atakując potencjalną ofiarę potrafi wykonać efektowny skok na odległość nawet 4 m. W ciągu roku może upolować do 5000 gryzoni, pełniąc tym samym niesłychanie ważną rolę w ograniczeniu ich liczebności. Często robi zapasy, zakopując nadwyżki pożywienia w ziemi. Nierzadko zabija całe stada kur czy ptactwa żyjącego w koloniach, stąd cieszy się złą opinią wśród hodowców drobiu. Nagrano, że 4 lisy zabiły 200 mew śmieszek każdy. Lisy polują zasadniczo nocą i o zmierzchu, ale w okresie karmienia młodych oraz zimą zmuszone są do aktywności również za dnia.

Niektóre lisy przyzwyczaiły się do obecności człowieka i chętnie korzystają z pozostawianych resztek. Coraz częściej można je spotkać w obejściach wolnostojących domów czy  nawet w miastach. Obserwowano też lisy... wyjadające jedzenie z psiej miski.

Między opłotkami (Fot. J. Kuczyńska)

Lisy żyją w rozległych podziemnych norach. W odróżnieniu od borsuka nie należą do czyściochów – w ich obejściu można spotkać niejaki bałagan, resztki pożywienia i odchody. Młode lisy przychodzą na świat w okolicach kwietnia w liczbie 4-7 a czasami nawet do 12. Rodzą się ślepe, głuche, bezzębne i pokryte ciemną sierścią. Oczy otwierają po ok. 2 tygodniach i z początku są one koloru niebieskiego. Po ok. miesiącu ich futro przybiera charakterystyczną rudą barwę. Karmią je oboje rodzice a mają z tym niemało roboty, gdyż wiecznie głodne szczenięta pochłaniają ogromne ilości pożywienia. Młode lisy opuszczają nory po ok. 2 miesiącach. W gwarze myśliwskiej są to niedoliski, zaś dorosły lis to mykita. Lisy żyją zwykle 4-5 lat, choć niektóre dożywają sędziwych 9 lat.

Lis (Vulpes vulpes L.) to w języku angielskim fox a hiszpańskim zorro. Jest spokrewniony z psem. Na świecie występuje kilkanaście gatunków lisów, z których najbardziej znany jest chyba lis polarny czyli piesiec (Vulpes lagopus).

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!