Lista aktualności Lista aktualności

Jak rozpoznać drzewa liściaste zimą?

Pędy nagie, owłosione, proste lub łamane, pączki ostre, tępe, jajowate lub wrzecionowate – to tylko niektóre cechy ułatwiające rozpoznanie drzew liściastych w okresie, kiedy pozbawione są liści. To, co z pozoru wydaje się trudne, przy bliższym poznaniu staje się łatwe i oczywiste.

Liście klonowe, dębowe czy lipowe są cennymi wskazówkami ułatwiającymi rozpoznanie poszczególnych gatunków drzew. A jak poradzić sobie zimą, kiedy brakuje tych podpowiedzi? Otóż warto uważnie przyjrzeć się pędom i pączkom a znajdziemy tam szereg prostych i czytelnych szczegółów, ułatwiających nam to zadanie. Skupmy się na kilku podstawowych gatunkach.

Gałązka bukowa w gładkimi liśćmi oraz długimi i ostrymi pączkami (Fot. J. Kuczyńska)
Najbardziej pospolitym drzewem liściastym naszych lasów jest buk zwyczajny. W okresie letnim jego pędy zaopatrzone są w eliptyczne, całobrzegie i gładkie liście. Zimą natomiast na nagich pędach znajdują się wrzecionowate, ostre i wyjątkowo długie pączki. Wiele z nich osiąga nawet 2 cm długości  a w naszych lasach drugiego takiego gatunku nie spotkamy. Ułożone są na pędzie pojedynczo i na przemian, co nadaje gałązce "łamany” kształt.

Dęby wytwarzają niewielkie, stożkowate pączki (Fot. J. Kuczyńska)
Również pojedynczo ułożone są pączki naszych dębów, te jednak są krótkie, jajowate i przytępione na wierzchołku. Ich gałązki są proste, nagie i połyskujące, jakby pokryte woskiem.

Jesion jako jeden z nielicznych posiada czarne pączki (Fot. J. Kuczyńska)

Jesion to jedyny gatunek wśród drzew naszych lasów, a nieliczny w ogóle, który posiada czarne, matowe pączki. Niewysokie, piramidalne, ułożone są na pędzie parami a każda następna para obrócona jest o 90o w stosunku do poprzedniej. Pęd jest sztywny, szarozielony, gładki i spłaszczony w okolicach pączków. Z odległości kilku metrów sprawia wrażenie wyjątkowo jasnego. Mimo iż jesion nie jest pospolitym drzewem w naszych lasach, każdy uważny obserwator rozpozna go bez problemu.

Pąki jawora ułożone są nakrzyżlegle po dwa w okółku (Fot. J. Kuczyńska)
Podobnie parami i na krzyż ułożone są pączki klonów, ich kształt jest jednak bardziej kulisty a kolor zależy od gatunku. Dla przykładu u klonu pospolitego są brązowe, zaś u jawora zielone z ciemno obrzeżonymi łuskami. Pędy są nagie i błyszczące, z przetchlinkami, które wyglądają niczym przecinki.

Wczesną wiosną z pąków leszczyny wyrastają karminowe kwiatostany żeńskie (Fot. J. Kuczyńska)

Młode pędy leszczyny są owłosione, a pączki rozmieszczone jak u buka czyli na przemian pojedynczo, ale mają kształt jajowaty. Wczesną wiosną z niektórych pączków wyłonią się karminowe nitki – to nic innego jak kwiatostany żeńskie (męskie to zwisające długie kotki). Zakwita bardzo wcześnie, bo już w lutym, ewentualnie w marcu. To pierwsze kwiaty każdej wiosny.

Rozpoznawanie drzew liściastych zimą nie jest takie trudne jak się na początku wydaje a dla leśnika to wiedza niezbędna i oczywista.

Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z zmieszczonymi poniżej infografikami. Znajdziemy tam szereg przydatnych informacji przybliżających ten może niełatwy, ale ciekawy temat.

 

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!