Lista aktualności Lista aktualności

Jadalne lecz mniej znane

W Polsce stwierdzono ok. 3300 gat. grzybów wielkoowocnikowych z czego jadalnych jest ok. 170 gat. Ile spośród nich zbieramy? Poznajmy kilka gatunków jadalnych lecz mało popularnych wśród grzybiarzy.

Twardzioszek czosnaczek zwany jest też bedłką czosnkową. To niepozorny grzyb o jasnym kapeluszu (1-3 cm średnicy) jakby zawieszonym na ciemnej, nitkowatej nóżce. Choć zaliczany do jadalnych jest raczej grzybem przyprawowym a to za sprawą charakterystycznego czosnkowego zapachu i smaku. Te właśnie cechy ułatwiają jego bezbłędne rozpoznanie. Można go długo przechowywać w stanie zasuszonym a po namoczeniu odzyskuje czosnkowy smak. Nie należy przesadzać z jego dawkowaniem, by nie przedobrzyć – kilka kapeluszy na garnek wystarczy.

Borowik ceglastopoty po przecięciu sinieje (Fot. J. Kuczyńska) 

Borowik ceglastopory jest często mylnie nazywany szatanem. Borowik szatański to grzyb bardzo rzadki, w Polsce występuje jedynie na kilku stanowiskach. Obawa o pomyłkę jest jednak słuszna, albowiem borowik szatański jest grzybem silnie trującym a jego spożycie może doprowadzić nawet do śmierci.

Borowik ceglastopory jest jadalny dopiero po dokładnym ugotowaniu bądź usmażeniu, natomiast w stanie surowym jest trujący. Najczęściej występuje w górach, ale na Kaszubach też spotykamy go często. To ładny, kształtny grzyb o brązowym, zamszowatym kapeluszu. U młodych osobników rurki są żółte, lecz z czasem ciemnieją do koloru rdzawego. Jego trzon pokryty jest czerwonymi kosmykami. Charakterystyczne jest to, że po przecięciu natychmiast intensywnie niebieszczeje.

Lakówka ametystowa (Fot. L. Koszutowska)

Lakówka ametystowa jest dość pospolitym grzybem nie tylko lasów ale i parków. W młodości przyjmuje intensywny fioletowy kolor. Zaskakującym może być fakt, że jest grzybem jadalnym. Czy warto ją jednak zbierać, skoro jej rozmiary są niepozorne, walory smakowe znikome a ponadto istnieje możliwość pomyłki z trującą grzybówką fioletowawą?

Świat grzybów jadalnych lecz mało znanych jest znacznie bardziej obszerny niż pojemność tego artykułu, zatem do tematu jeszcze powrócimy.

Gołąbek zjadany przez ślimaka (Fot. J. Kuczyńska)

Wybierając się do lasu na grzyby warto pamiętać o pewnych rozsądnych zasadach:

  • nie zbierajmy gatunków, których nie jesteśmy pewni – nasze zdrowie czy nawet życie jest ważniejsze niż nawet najsmaczniejszy posiłek
  • nie zbierajmy grzybów niewyrośniętych bądź starych, „skapceniałych”. Ich wartość użytkowa jest znikoma, zaś w przyrodzie pełnią ważną rolę.
  • nie niszczmy grzybów, których nie zbieramy.
  • pamiętajmy, by nie uszkodzić grzybni – wykręćmy umiejętnie grzyba a ślad po nim przykryjmy darnią. W przyszłym roku wyrosną tu kolejne owocniki.
  • pamiętajmy o gatunkach podlegających ochronie – ich zbiór jest zabroniony.
  • samochód pozostawmy w miejscu do tego przeznaczonym.
  • nie krzyczmy, nie hałasujmy, gdyż przeszkadzamy osobom, które przyjechały do lasu po spokój i ciszę. Ponadto las jest domem zwierząt a one na pewno nie życzyłyby sobie hałaśliwych gości.
  • zabierzmy swoje śmieci do domu, las nie jest dla nich właściwym miejscem.

Więcej informacji można znaleźć na zamieszczonej poniżej infografice:

 

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!

Materiały do pobrania