Lista aktualności Lista aktualności

Grzyby w medycynie i nie tylko

Do niedawna sądzono, że grzyby nie posiadają szczególnych wartości odżywczych a jedynie wyjątkowe walory smakowe. Okazuje się jednak, że są źródłem licznych składników mineralnych i witamin. Wiele gatunków grzybów od lat stosuje się w leczeniu różnych schorzeń a wydaje się, że łączenie nowoczesnej medycyny z tradycyjnymi metodami zyskuje coraz więcej zwolenników.

Czas jesiennego grzybobrania dobiega końca. Zwykle zbieramy grzyby ze względu na ich niepowtarzalne walory smakowe a także dla samej przyjemności aktywnego spędzenia czasu w lesie. W ostatnim czasie dostrzegane jest jednak szersze zastosowanie grzybów nie tylko w kuchni ale też medycynie. Dzieje się tak ponieważ zauważono, że zawierają bogactwo licznych składników mineralnych takich jak: potas, fosfor, wapń, magnez, sód, mangan, żelazo, miedź i selen a także witaminy, głównie z grupy B, prowitaminę D2 a także C, E i A. Sporo tego, nieprawdaż?

Warto przyjrzeć się doświadczeniom z różnych części świata. Hubiak pospolity (Fomes fomentarius (L.) Fr.) zwany potocznie hubą jest pospolitym grzybem naszych lasów, atakującym głównie drzewa posadzone na gruntach porolnych. Od dawien dawna stosowany był do hamowania krwotoków. Jest też najstarszą zapalniczką świata - już w epoce brązu wykorzystywany był do rozniecania ognia. Tym samym można go zaliczyć do najstarszych grzybów wykorzystywanych przez człowieka.

Hubiak pospolity (Fot. J. Kuczyńska)

W książce R. Hofrichtera „Tajemnicze życie grzybów” czytamy: „…białoporek brzozowy (Piptoporus betulinus), środek leczniczy, który dzisiaj wzbudza entuzjastyczne zainteresowanie nie tylko zwolenników medycyny naturalnej, lecz także renomowanych laboratoriów badawczych na całym świecie. Uważa się, że jest to grzyb zwiększający witalność, a pity w formie wywaru pomaga na dolegliwości żołądkowe. Ma też dobry wpływ na skórę oraz wykazuje działanie lecznicze na różnego rodzaju nowotwory. Do tego jest uważany za środek przeciwzapalny, mający właściwości antybiotyczne i przeciwwirusowe, pomagający przy chorobach wywołanych przez pasożyty układu pokarmowego”.
 

Jeszcze większym uznaniem cieszy się błyskoporek podkorowy (Inonotus obliquus) bardziej znany w medycynie naturalnej jako czarna huba, huba brzozowa lub czaga. Na pierwszy rzut oka bardziej przypomina spękaną narośl na pniu niż grzyba, stąd trudności w jego identyfikacji. Czaga wykorzystywana jest od lat w rosyjskiej medycynie naturalnej jako środek leczniczy przeciw nowotworom. W rzeczywistości cechuje się wysoką zdolnością antyoksydacyjną, pięćdziesięciokrotnie wyższą niż zielona herbata. Właściwości te potwierdza fakt, że syberyjscy chłopi, którzy z oszczędności zamiast herbaty pili napar z czagi, w ogóle nie zapadali na nowotwory.

W azjatyckiej medycynie dużym uznaniem cieszy się lakownica żółtawa (Ganoderma licidum) nazywana tam reishi. Od ponad 4000 lat nosi miano „grzyba wiecznego życia”, obecnie stosuje się jako środek pomocniczy w leczeniu nowotworów.

Szerokie zastosowanie w kuchni azjatyckiej znalazł też uszak bzowy, zwany przez Chińczyków mu-err. Można go znaleźć w każdym dobrze zaopatrzonym markecie. Stosuje się go nie tylko w kuchni ale również w medycynie. Uważa się, że obniża poziom cholesterolu, działa przeciwzapalnie a także wzmacnia system immunologiczny. Nie wszyscy może wiedzą, że grzyb ten występuje także w naszym kraju. Jest to pasożyt atakujący bez czarny. Jego owocniki są odporne na mróz, stąd znaleźć je można nawet w środku zimy.

 

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!