Lista aktualności Lista aktualności

Czerwiec w lesie

Zobaczmy, co słychać w przyrodzie

Czerwiec to w przyrodzie czas pełni rozwoju. Dni są najdłuższe, opady obfite o temperatury Pełnik europejski (Foto. J. Kuczyńska)sprzyjające wzrostowi. Przekwitły już wszystkie drzewa a niektóre z nich obradzają nasiona. Są wśród nich dość rzadko spotykane w naszych lasach wiązy a także topole i wierzby. Przekwitły rośliny zielne aspektu wczesnowiosennego. Ich miejsce zajmują kwitnące latem: marzanka wonna, przeniec gajowy, łubin, bodziszek, sympatyczne dzwonki, leczniczy dziurawiec i często u nasz spotykana naparstnica purpurowa. Na wilgotnych łąkach zakwita kuklik zwisły oraz chronione storczyki i pełnik europejski. Czerwiec to czas kwitnienia bagien i torfowisk. Dywany torfowców pokrywają się subtelnie różowymi kwiatami żurawiny błotnej a także przypominającymi kępki wełny owocostanami wełnianek. Pojawiają się też pierwsze jadalne owoce a mowa tu o aromatycznych poziomkach.

Wełnianki to rośliny bagien i torfowisk (Foto. J. Kuczyńska)

Intensywny wzrost roślin zielnych to sygnał dla leśnika, by sprawdzić stan upraw. Szybko rozrastające się trawy i  inne rośliny zielne stanową ogromną konkurencję dla najmłodszych nasadzeń, głównie sosny i dębu. Brak ingerencji może doprowadzić do ich wyginięcia. Aby temu zapobiec należy wykonać zabieg zwany pielęgnacją gleby. Polega on na wykoszeniu wokół drzewek wszystkich zagrażających roślin. Najsilniejsza konkurencję stanowią: śmiałek, trzcinnik, malina, jeżyna i żarnowiec.

Czy trzeba już wykaszać trawy? (Foto. J. Kuczyńska)

Pełnię rozwoju obserwuje się też w świecie zwierząt. Powietrze zaroiło się od latających owadów a wraz z nimi pojawiły się wszystkie rozmnażające się u nas ptaki. W gniazdach i dziuplach są już młode a część z nich opuściła bezpieczne schronienie, by rozpocząć samodzielne życie. W ciepłych i nasłonecznionych miejscach wygrzewają się jaszczurki. W lesie spotkać można także żmiję zygzakowatą. 

Żmija zygzakowata odmiana melanistyczna (Foto. J. Kuczyńska)

Jest jedynym występującym u nas wężem jadowitym. Jej jad może doprowadzić do śmierci człowieka, choć zdarza się to niezwykle rzadko. Żmija wyczuwa drgania podłoża powodowane naszymi krokami i zwykle schodzi z naszej drogi, ale nie zawsze. Jak zatem zabezpieczyć się przed jej ukąszeniem? Należy zakładać obuwie sięgające co najmniej kostki, zwracać uwagę na czym się siada i gdzie sięga ręką np. przy zbieraniu jagód czy grzybów a przede wszystkim w razie spotkania zejść jej spokojnie z drogi. W razie ukąszenia należy udać się do najbliższego szpitala a tam zostanie podjęte właściwe leczenie. Pamiętajmy, że żmija zygzakowata mimo zagrożenia jakie stwarza,  jest gatunkiem pożytecznym i objętym ochrona gatunkową.

Trwają parkoty czyli gody zajęcy. Mogą pojawić się też młode, gdyż samica wydaje nawet 4 mioty w roku. Młode liski powoli opuszczają nory, ale ciągle pozostają pod opieką rodziców. Wraz ze swoimi matkami pozostają też młode sarny i jelenie.

Zając (Foto. J. Kuczyńska)

Czerwiec to miesiąc zmiany pory roku – kończy się wiosna a zaczyna lato. Noc świętojańska czyli z 20.06 na 21.06 jest najkrótszą w roku. Zgodnie z tradycją przeprowadzane obrzędy miały zapewnić urodzaj i zdrowie. Palono ogniska a w nich zioła, poszukiwano kwiatu paproci a dziewczęta puszczały w nurt rzeki wianki. Której wianek zostanie wyłowiony przez kawalera, ta szybko wyjdzie za mąż. Czy tak będzie i  w tym roku?