Lista aktualności
Czy można polubić pająki?
Pewnie niektórym cierpnie skóra na samą myśl o tych stworzeniach, spróbujmy jednak spojrzeć na nie bardziej przychylnie
Pierwszą ciekawostką, jaką spotkamy zagłębiając się w świat pająków, są ich nazwy gatunkowe. Oto niektóre z nich:
- zyzuś tłuścioch
- dryguś zmienny
- rozciągnik mchuś
Niektóre nazwy brzmią nieco groźniej:
- czyhak sześciooki
- plądrownik osobliwy
- gryziel tapetnik
Na świecie żyje ok. 42 000 gatunków pająków i ciągle odkrywane są nowe. W Polsce występuje ok. 800 gatunków. Żyją wszędzie z wyjątkiem biegunów, zasiedlają wszystkie biotopy. Szacuje się, że na każdym metrze kwadratowym łąki występuje 200 pająków.
Ciekawa jest budowa ich ciała. Składa się ono z głowotułowia, odwłoka i 4 pary odnóży, co odróżnia je od owadów posiadających 3 pary. Są to stworzenia niewielkie, ich ciało rzadko przekracza długość 1 cm a 2-centymetrowy osobnik jest już naprawdę pokaźnym okazem. Posiadają 6 lub 8 oczu ułożonych niekiedy w 2, 3 a nawet 4 rzędach. Daje im to możliwość doskonałego widzenia stereoskopowego w kolorach i dookoła, gdyż nierzadko osadzone są z przodu, z boku i z tyłu głowotułowia.
Niektóre spośród występujących u nas pająków mają bardzo ciekawe ubarwienie, ot chociażby poskocz krasny, skakun arlekinowy zwany też pląs zebra czy krzyżaki. Większość jednak posiada spokojne, maskujące kolory.
Szereg gatunków bardzo troszczy się o młode pokolenie. Często jaja składane są w kokonach z przędzy. U niektórych gatunków samica przenosi takie kokony czy świeżo wylęgłe pajączki na swoim odwłoku, co na przykład ma miejsce u wałęsaka leśnego. U pewnych gatunków troska o młode pokolenie poszła jeszcze dalej – samica karmi małe pajączki nadtrawionym pokarmem.
Pająki potrafią wytworzyć jeszcze jedną niesamowitą rzecz – nić pajęczą. Może być ona 30 razy cieńsza od ludzkiego włosa a jakże jest wytrzymała! Jest to jednak zagadnienie na inny artykuł i o innej porze roku.